SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 16-07-2008 11:29:05

Ales-X
Člen
Místo: Říčany
Registrovaný: 12-06-2008
Příspěvky: 18
Web

Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

Chtěl bych svařovat hliníkovou slitinu označenou obchodním názvem dural 7005 (jsou to cyklistické rámy), nikde jsem nenašel co je za složení takové slitiny a tak nevím jaký přídavný drát použít. Chtěl bych svařovat drátem 1mm (větší nejde použít) a úprava je kladky na hliník, teflonový bovden a průvlak na hliník 1mm a vařit pod čistým Argonem. Přístroj mám Iskravar MIG 170L s proudovým rozpětím 40-170A a na cívky 5kg. Tak by mě zajímalo jaký drát použít a hlavně kde je možné jej koupit?

Hliník jsem nikdy nesvářel, jen jsem jej lepil, nebo nýtoval, ale pár rámů jsme připravoval pro svaření metodou TIG AC kdy po mě svářeč chtěl prasklinu vybrousit do V a v okolí dokonale vyčistit od barvy a mastnoty a aby bylo V co nejlépe rovnoměrné a to pak zavařoval s přídavným drátem, tak se chci jen ujistit že stejná příprava je i pro MIG a jen to budu zavařovat s drátem který mě bude podávaný průvlakem z hořáku. Jaké je tedy nejvhodnější nastavení? má být průvlak zároveň s hořákem, jak daleko mám horák asi držet a kolik Argonu mám pustit, testovat bych asi začal s 10l/min. a hořák 10mm od materiálu. Tloušťka materiálu je přibližně 2mm tak proud bych začal testovat od 40A


Iskravar MIG 170L

Offline

 

#2 16-07-2008 11:59:25

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

Ales-X napsal(a):

Chtěl bych svařovat hliníkovou slitinu označenou obchodním názvem dural 7005 (jsou to cyklistické rámy), nikde jsem nenašel co je za složení takové slitiny a tak nevím jaký přídavný drát použít. Chtěl bych svařovat drátem 1mm (větší nejde použít) a úprava je kladky na hliník, teflonový bovden a průvlak na hliník 1mm a vařit pod čistým Argonem. Přístroj mám Iskravar MIG 170L s proudovým rozpětím 40-170A a na cívky 5kg. Tak by mě zajímalo jaký drát použít a hlavně kde je možné jej koupit?

Hliník jsem nikdy nesvářel, jen jsem jej lepil, nebo nýtoval, ale pár rámů jsme připravoval pro svaření metodou TIG AC kdy po mě svářeč chtěl prasklinu vybrousit do V a v okolí dokonale vyčistit od barvy a mastnoty a aby bylo V co nejlépe rovnoměrné a to pak zavařoval s přídavným drátem, tak se chci jen ujistit že stejná příprava je i pro MIG a jen to budu zavařovat s drátem který mě bude podávaný průvlakem z hořáku. Jaké je tedy nejvhodnější nastavení? má být průvlak zároveň s hořákem, jak daleko mám horák asi držet a kolik Argonu mám pustit, testovat bych asi začal s 10l/min. a hořák 10mm od materiálu. Tloušťka materiálu je přibližně 2mm tak proud bych začal testovat od 40A

Nedoporučil bych Vám svařovat tak důležitou věc, pokud jste naprostý laik. Svařování duralů je vždy problematické co se týče zachování původní pevnosti materiálu. Nicméně při tlouštce mat. 2mm bych doporučoval metodu TIG.

Offline

 

#3 13-11-2008 15:09:11

rudi471
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 3

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

Mám zváračku Digistar 250 na zarovanie hliníku má niekto skusenosť zarovania snou? potrebujem zvarovať joklovinu40x20 ,20x20a trubky nemám skusenosť je zapotreby predohrev alebo možno rovno zvarovať.Akej čistoty mám argon kupiť? Dakujem

Offline

 

#4 14-11-2008 14:58:24

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2438
Web

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

rudi471 napsal(a):

Mám zváračku Digistar 250 na zarovanie hliníku má niekto skusenosť zarovania snou? potrebujem zvarovať joklovinu40x20 ,20x20a trubky nemám skusenosť je zapotreby predohrev alebo možno rovno zvarovať.Akej čistoty mám argon kupiť? Dakujem

Takové rozměry svařujte bez předehřevu. Čistota argonu pro svařování hliníku, hořčíku, jejich slitin, titanu a ostatních vysoce reaktivních materiálů by měla být 100%. Takový sice lze vyrobit, ale je velmi drahý. Použijte argon co nejčistší pro nejlepší výsledek. Tamní značení je tuším Argon 4.8. Ono je tam ale více aspektů, které dosti podstatně ovlivní kvalitu svařování. Důležité použít kvalitní hořák, nejlépe s tzv. plynovou čočkou, použít správný rozměr hubice, průtok plynu, atd....

Offline

 

#5 14-11-2008 16:41:29

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

rudi471, pro začátek by stačil Argon 4,6. Používá ho tady kdekdo. Samozřejmě čím, vyšší čistota, tím lépe. Ale je to taky o ceně. Argon 5,0 je hodně drahý. Jako kompromis lze použít, Frankem doporučený, Argon 4,8. Co přesně ty čísla znamenají už psal Petr v tomto vláknu.

Offline

 

#6 14-11-2008 19:10:48

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

Ahoj musím trochu nesouhlasit já bych pro hliník doporučil předehřev. Určitě stačí propanovej hořáček a zlehka hliník ohřát. Následně nebudete muset nastavovat takový počáteční produ pro prohřátí hliníku a svár bude vizuálně i kvalitně lepší.

Offline

 

#7 14-11-2008 22:54:19

rudi471
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 3

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

Zdravím a dakujem za rady vyskušam a napíšem zvaračka je kompletna aj s hadicou a hubicou

Offline

 

#8 21-12-2008 07:18:15

rudi471
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 3

Re: Svařování hliníku a jeho slitin metodou MIG

Zdravím ,zváranie hlinikových profilov 2-4mm zvaračkou ,,digistar,, metodou mig ,ide dobre .Na začiatok zvaru používam vyššie ampere ktore ked sa material zohreje znižujem na normal ,takže aj predhrievanie nieje zlý napad pri hrubších materialoch od pána ktorý mi to radil-dakujem . Jasne že to treba stále zdokonalovať, lebo zvaranie AL nieje jednoduche kvoly špecifickým vlastnostiam tohto materialu a vela imformacii som načerpal aj tu na tomto fore-Dakujem.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče