SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-10-2015 20:02:29

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

chyba při letování

Zdravím, je možné aby se při letování měděného potrubí ucpal průtok vody. Předělával jsem jeden kousek rozvodů a tam kde to předtím topilo, je rozvod úplně studený. Pokud dlouho odvzdušňuji, tak se teplá voda dostaví, ale přes zpátečku. Potrubí do problémové oblasti mám v podlaze a tak nemohu přesně zjistit kde to hřeje a kde už ne. Čeká mě rozkopání podlahy a nebo je jiný problém. Děkuji všem za rozumné rady.

Offline

 

#2 09-10-2015 20:19:41

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: chyba při letování

zavřený kohout ?bublina ? Čerpadlo to neprožene ?
aby se ucpalo to by se tam muselo nacpat hodně cínu navíc big_smile


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#3 09-10-2015 20:31:46

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: chyba při letování

karloscz napsal(a):

Děkuji všem za rozumné rady.

Že by se vnitřní profil trubky ucpal cínem vidím jako těžko proveditelné, muselo by ho být opravdu hodně a poznal by to i laik páječ.
Co při odkrývání potrubí před vlastním zahájením prací? Nemohlo dojít k stisknutí trubky v podlaze?
Při zkoušce vzduchem to nepůjde poznat, ale hydrostatický tlak kapaliny si vždy najde cestu nejmenšího odporu.
Kdysi mě šíleně bolelo břicho, když už to trvalo dlouho šel jsem k felčarovi - strčil mi krkem do žaludku trubku s kamerou, cca 1/2" endoskop. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 09-10-2015 21:20:44

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Trubky nebyli při zalévání betonu nijak zdeformované. Kohouty žádné v cestě průtoku nejsou. Bublina ? - odvzdušňoval jsem celý rozvod až do stříkání vody. Napadlo mě že by jsem čerpadlo přepnul na rychlejší točky, ale pomůže to ? POPÍŠU ROZVOD POTRUBÍ. Potrubí které vchází do podlahy je teplé, ale po rozdělení na dvě větve a opětovné vystoupení je jedna větev teplá a druhá úplně studená. Pokud ale odpouštím vodu ze studené větve, nakonec je také teplá - dokud zase nevystydne. Takže pravděpodobně do radiátoru doteče zpátečkou. Sundal jsem radiátor a když jsem otevřel kohout ( napouštění radiátoru ) tak z něj netekla voda, ani neutíkal vzduch.

Offline

 

#5 09-10-2015 22:58:27

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: chyba při letování

píšeš že jsi "předělával" to jsme nikdo z přispívajících neviděli, takže některé podněty ti můžou připadat dementní

nezapojil jsi trubky opačně? To by ale vliv mít moc nemělo. Co když zavřeš radiátory (radiátor) na té větvi co funguje normálně? Ta problémová potom začne topit? Jaký průměr mají ty trubky? Pokud jsi použil kus nové trubky - nemohlo v ní být nějaké svinstvo? Co když je ucpaný přímo ten kohout?.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 10-10-2015 00:05:13

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Trubky nejsou přehozené - koukal jsem na fotodokumentaci :-), zkoušel jsem zavřít všechny radiátory krom těch co netopěj, ale nic. Nenapadlo by mě že budou ucpaný nové fitinky a nebo nová trubka, ale proč ne. Trubky jsou 15. Připadá mi ale že ty trubky (rozvod) je bez vody - na poklep mají jiný zvuk než trubky co topěj.

Offline

 

#7 10-10-2015 04:56:35

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: chyba při letování

Můžeš to někde rozpojit třeba na šroubení? Zkus to prohnat tlakovou vodou z vodovodu.

Offline

 

#8 10-10-2015 09:04:04

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: chyba při letování

Možná je to blbost  ale co třeba zapometutá zakleplá zátka  nebo jiné svinstvo v trubce  udělá svoje vždy před montáží je třeba kontrolovat pruchodnost trubek.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#9 10-10-2015 11:31:38

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: chyba při letování

Ak to mas v podlahe rozvetvene do Tcka a topi /alebo je priechodna len jedna vetva/ odpojil by som spiatocku a obe vetvy a skusil pretlakovat privod vodou z vodovodu.
Ak voda fakt pojde len z tej co topi tak to mas niekde problem. Ak je pod betono o to horsie. Izoloval si to potrubie pri betonazi ?

Offline

 

#10 10-10-2015 17:05:18

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Musím to opravit ať je problém kdekoliv. Dám pak vědět.

Offline

 

#11 10-10-2015 20:15:59

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Tak jsem zjistil že je zaseklé sedlo ventilu u posledního radiátoru. Když jsem ho odpojil od trubky, tak začala stříkat voda. Koupím novej ventil a doufám že bude problém odstraněn. Je mi ale divné, že netopil aspoň předposlední radiátor. Dám vědět jak jsem dopadl.

Offline

 

#12 11-10-2015 06:34:43

Britt
Člen
Registrovaný: 14-10-2008
Příspěvky: 61

Re: chyba při letování

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jsi prodloužil větev topného okruhu a mohlo dojít ke zvýšení hydraulického odporu. Voda jde cestou nemjenšího odporu, což znamená že pokud máš špatně navržený okruh ( velká délka potrubí, hodně kolen, a malá světlost trubek ) nebude to na konci prostě topit. Jako berlička se nejčastěji používá to, že se ventily radiátorů různě přivírají abys celý systém vyladil tak, že to čerpadlo dokáže protlačit. Je s tím hrozný sraní a stejně to nikdy není ono.

Offline

 

#13 11-10-2015 12:11:33

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: chyba při letování

Po opravě vše zavřít vše ostatní inkriminovanou část prohřát poté ostatní otevřít.

Offline

 

#14 11-10-2015 12:31:41

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: chyba při letování

Je to tak nejako ako pise Britt.

Tiez mam rozvetvene kurenie , ale od kotla na 2strany. Ale vsetko je prepocitane cca 50 na 50 na kazdu stranu.
Mam v systeme 13 radiatorov na 12 ma termostaticke hlavice v miestnosti s termostatom je radiator otvoreny na max prietok.

System v medi od priemeru 22 , 18 , 15.Zavesny kotol bez kondenzacie. Max spokojnost.

Offline

 

#15 11-10-2015 12:48:45

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: chyba při letování

K tomuto případu, bez znalosti struktury a dimenzování rozvodu nelze říct nic víc než: pájením to nejspíš nebude, alespoň si to nedovedu představit. Hydraulika ústř topení bývá složitější než si mnohý myslí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#16 11-10-2015 16:18:40

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Britt - větev jsem prodloužil pouze o to, že jsem vypouštěcí ventily dal až za zeď do dílny. Byli původně v prostoru podlahy která se dělala nová a tím pádem bych se k nim už nikdy nedostal. A pak jsem jen posunul odskoky z prostoru dveří, do zdi. (jinak by za ně pořád někdo zakopával) Udělal jsem jen ve zdi kapsu a celé jsem to posunul zhruba o 10 cm. Žádné trubky jsem nepřehodil - jen posouval o kousek dál. Přikládám foto.

  http://1drv.ms/1R5EsKZ

Offline

 

#17 11-10-2015 17:26:14

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: chyba při letování

Opravdu jsi nepřehodil vstup a výstup vody do/z radiátoru? Z fotek to není moc vidět, ale pokud se to přehodí, tak se to takhle může chovat.

Offline

 

#18 11-10-2015 17:49:32

Britt
Člen
Registrovaný: 14-10-2008
Příspěvky: 61

Re: chyba při letování

karloscz napsal(a):

Britt - větev jsem prodloužil pouze o to, že jsem vypouštěcí ventily dal až za zeď do dílny. Byli původně v prostoru podlahy která se dělala nová a tím pádem bych se k nim už nikdy nedostal. A pak jsem jen posunul odskoky z prostoru dveří, do zdi. (jinak by za ně pořád někdo zakopával) Udělal jsem jen ve zdi kapsu a celé jsem to posunul zhruba o 10 cm. Žádné trubky jsem nepřehodil - jen posouval o kousek dál. Přikládám foto.

  http://1drv.ms/1R5EsKZ

Moc zatáček a ty trubky taky nejsou průměrem nic moc.  Mrkni na tyhle stránky a pozeptej se tam. Mimo jiné jsou tam i aplikace na výpočet rozvodů a hydraulických ztrát a určitě ti tam dokáží poradit lépe než my tady smile

http://forum.tzb-info.cz/vytapeni-obecne

Offline

 

#19 11-10-2015 18:09:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: chyba při letování

Ta část topení, co funguje je ve stejné výšce jako ta co nefunguje? Je funkční oběhové čerpadlo a filtr čistý? To co píšeš v příspěvku 16 jsou veškeré úpravy?


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#20 11-10-2015 20:53:26

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Jak píšu tak jsem taky udělal. Trubky jsem nepřehodil, odbočku ze dveří jsem posunul pouze o 10 cm a vypouštěcí ventily jsem pouze přesunul za zeď o 30 cm níže. Druhá větev která jde od kotle na úplně druhou stranu baráku a je o 4 místnosti delší, topí bez problémů. Ale jinak děkuji všem za rady

Offline

 

#21 11-10-2015 23:13:06

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: chyba při letování

problem samozřejmě byl ten zaseklý ventil, a u toho druhého radiátoru  je ventil v pořádku?

hydrostatický tlak je svinstvo, jestli dobře vidím - původně jsi měl všechny spoje vzestupně, nyní máš vyhybku DOLŮ a hned zas nahoru - to je špatně, čerpadlo tudy vodu neprotahne - když má možnost ji táhnout jinudy stále vzhůru!
Zavři všechny teplé radiátory a pokud to začne topit je chyba tady!
Pak jedině vše ostatní přiškrtit.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#22 12-10-2015 08:36:38

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: chyba při letování

Bourači, já jsem to pochopil tak, že za zeď vyvedl jen vypouštěcí kohouty. Rozvod k radiátorrům zůstal beze změny. Bohužel karlos sděluje jen to, co sám považuje za relevantní. Souhlasím s tebou, že největší pravděpodobnost je vada ventilu. Tady také nevíme co je to za ventil. Je to termostatický, jaký typ ( mají různá provedení škrcení). Je velmi pravděpodobné, že se stalo toto: ventil "zaseknutý" má po létě přilepenou kuželku, ale také může být zanesený nějakým bordelem co byl, nebo se uvolnil z trubek. To samé asi i u ventilu druhého, který se jeví jako dobrý, je možné pohybovat s dříkem, ale může být ucpaný. Já bych je vymontoval a pořádně prohlédl, vyčistil, rozchodil, namazal dřík silikonovým olejem, nebo silkonovou vazelinou. Vypláchl ten úsek potrubí vodou.  To bych provedl tak, že bych otevřel dole vypouštěcí kohouty a do trubky po odmontobavém ventilu bych hadicí pustil vodu . To u obou ventilů.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#23 12-10-2015 09:38:29

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: chyba při letování

Takhle na dálku určit diagnózu je téměř nemožné ... ventily můžou mít malé kvs mohl se dostat bordel do trubek ... nevhodně vedeno ,
bez jakékoliv konzultace s topenářem, každé má své .A super je že se někdo pustí do topení jen tak a pak to zalije betonem šak co čerpadlo si s tím poradí...Bourači ten člověk neumí číst jen píše .A nemáš až tak pravdu čerpadlo dokáže v malých dimenzích celkem divy ,ale to člověk musí vědět co dělá čož se v tomto případě nestalo a pak se tu řeší věci úplně mimo mísu...

Offline

 

#24 12-10-2015 10:57:51

karloscz
Člen
Registrovaný: 09-10-2015
Příspěvky: 10

Re: chyba při letování

Tak pánové hotovo. Musím ale říct lukkinovi že čím umím a četl jsem každé slovo co tu kdo napsal. A že by jsem nevěděl co dělám :-) jedině jsem si nebyl jistej v tom letování. Když jsem se já učil na instalatéra - topenáře, tak se vše ještě dělalo v oceli a všechny spoje byli pěkně vytočené závitnicí. No byla to sranda. Dokonce i vodu v plastu jsem vyděl poprvé, až když jsem dělal závěrečky. A řemeslo nedělám již 20 let. No a v čem byl tedy problém? Zaseknutej ventil na posledním radiátoru. Je mi ale divné že netopil aspoň ten druhý. Po výměně ventilu, vše zase topí. Všem děkuji za rady a rád jsem také přispěl problémem a řešením do vaší databáze :-)

Offline

 

#25 12-10-2015 14:00:48

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: chyba při letování

Karlosi, přečti co jsem napsal ohledně ventilů. Ono většinou stačí za dřík opatrně vzít, povytáhnout ho a namazat, ale jen silikonem. Těsnění EPDM nesnáší minerální oleje a mazadla. Je pravděpodobné, že ten druhý byl ucpaný a při vypouštění se to uvolnilo.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče