SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-05-2016 23:09:26

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Suřík

Ocelová konstrukce natřená suříkovou základovou barvou + nějaká syntetika navrch vydrží bez údržby v exteriéru desítky let.
Mám trubky (rozhledna) který jsou před 50lety natřeny uvedeným způsobem, pouze jednou a ocel je netknutá, pouze uvnitř trubek je mírná povrchová koroze.
Trubky opískuju a nechci je pozinkovat ani metalizovat, chci je opět natřít nějakou barvou - základ + něco nepodléhajícího UV záření.
Když půjdu k nějakému prodejci barev, bude tam 20letý prodavač který mi bude vnucovat nějaký produkt který jeho zaměstnavatel sehnal někde v číně a za dva roky to sleze.
Ptám se tedy místních odborníků co použít? Díky smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#2 01-05-2016 23:32:34

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Suřík

Mám takovej nepříjemnej pocit že to co fungovalo je neekologický, tudíž se už neprodává, a co se prodáva tak s tím asi nebudou 50letý zkušenosti sad Dřív jsem používal zelenej Formex protože jako zinkochromátová barva to docela fungovalo .Tak zkus nějakej zinkochromát, Formex pořát prodávaj, ale nevím jestli je stejně dobrej.

Offline

 

#3 01-05-2016 23:33:43

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Suřík

Dnes asi kovářská barva ALKYTON.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#4 01-05-2016 23:46:50

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Suřík

fmodel napsal(a):

zkus nějakej zinkochromát, .

ten suřík jsou nějaký Pb kysličníky zreagujou se železem a vytvoří odolnou vrstvu, jde o to zda ten zinkochromát vytvoří něco podobného.
Počkáme co na to Radim (až se vychrápe big_smile)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 02-05-2016 03:21:11

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Suřík

ak si dobre pametam tak sme pomocou suriku vyrabali rachacie gulicky smile neverim tomu ze sa dnes vyraba farba ktora vydrzi 50 rokov,to co vydrzalo sa nevyraba lebo to nebolo ekofriendly,tiez pouzivam alkyton zatial ziadny problem ale nie tak dlho aby som mohol napisat ze ti to tolko vydrzi

Offline

 

#6 02-05-2016 11:05:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Suřík

Suřík je oxid olovnato olovičitý Pb3O4 neboli 2PbO x PbO2. V kombinaci s organickými pojivy na bázi lněného nebo podobného oleje vytvářel v pojivu složku olovnatého mýdla, která v pojivu působením vlhkosti migrovala a vytvářela pod pojivem na povrchu oceli mikrovrstvu chránící proti korozi. Fungovalo mimo suříku se všemi olovnatými pigmenty schopnými uvolňovat ionty olova a  to v olejových, fermežových a částečně i syntetických barvách a na černou ocel. Na zinku to nedrželo, protože ta olovnatá vrstička způsobovala ztrátu přilnavosti. Na nerezi nevím. Nefungovalo to taky v trvale mokrém prostředí třeba pod vodou nebo v zemi, kde se to vymývalo.
Dneska už jsou tyto olovnaté pigmenty v barvách zakázány.
Svého času jsem z tohoto oboru - antikorozní pigmenty dělal diplomku.

Za prvé Hledal  bych něco, čím se po tom opískování budou stabilizovat  stopy rzi, které po tom opískování na povrchu materiálu přece jen zůstanou nebo chytnou počátek koroze už pár hodin po opískování. Zároveň by měly být vyřešeny štěrbiny, spousta těchto přípravků, pokud se místo otevřeného povrchu, kde pasivuje, dostane do štěrbin, tak tam naopak korozi urychluje.

Za druhé Hledal bych kompletní nátěrový systém, od té pasivace otryskaného povrchu přes nějaký antikorozní základ atd až po vrchní email stavební kvality - se stálostí zvoleného odstínu na hodně let a nekřídovatěním. Protože jedině tak, pokud to bude všechno od jedné firmy či pokud to bude kombinace, kterou navrhne odborník, platí záruka firmy na barvu. podrezavění, stálost odstínu...

Takže nekupovat barvy, ale kupovat kompletní nátěrový systém, případně rovnou i s profesionálním nanášecím zařízením . A nekupovat od prodejce, ale od zástupce firmy u nás.

Který konkrétně nevím, protože nemám s dnešními barvami praktické zkušenosti. Navrhuji zkusit Akzo Nobel. PPG, Graco ? .... nebo Colorlak, BaL ....

Offline

 

#7 02-05-2016 13:57:41

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Suřík

Až budu doma tak se ti mrknu nanaterovy system jedny německý firmy
jejich zástupce mně sliboval ukrutně dobrý výsledek.


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#8 02-05-2016 16:27:19

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Suřík

Ten suřík se pořád koupit dá.Používat jako barva se nesmí (jak už bylo psáno výše).

Offline

 

#9 02-05-2016 16:55:49

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: Suřík

Niekde sa to uz riesilo, Surik sa kupit da , mam pocit ze niekto daval na to link ( bola to asi nejaka rumunska alebo bulharska stranka)
Mne sa osvedcila zakladna farba priamo na hrdzu od Alkytonu, urcite som to tu uz spominal. Je to odhrdzovac a zaklad v jednom, podotykam ze je to zaklad na zkorodovane a starsie zelezo.
Robil som skusku drot. kartacom do flexi a rozdiel medzi obyc. zakladkou a zakladkou od alkytonu bol uzasny!

Offline

 

#10 02-05-2016 17:35:41

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Offline

 

#11 02-05-2016 18:57:36

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Suřík

Já mám dobrou zkušenost s barvou ZINOREX z Colorlaku. Je to zároveň základní i vrchní barva (lze ji použít pouze jako základ. Mám s ní natřené vlnité plechy na střeše garáže. Je to cca 15 let a barva stále v pohodě (nic nerezaví)... Dával jsem tam 3 vrstvy... Taky s tím mám natřený ocelový poklop na studni, ten už tak nevydržel. Cca po 7 letech jsem ho přetíral, jelikož místy začal reznout. Nicméně je to nejspíš dáno tím, že nad vodou je stále vlhko...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#12 02-05-2016 21:16:22

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Suřík

Tak je to firma Jaeger , ale ty ceny jsou závratný . Vlastně jsem nic tak drahého nikdy neviděl.


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#13 02-05-2016 21:36:10

Tirex
Člen
Registrovaný: 21-03-2016
Příspěvky: 72

Re: Suřík

Radim, ty si študoval Anorganickú chémiu?

Offline

 

#14 03-05-2016 14:43:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Suřík

Tirex napsal(a):

Radim, ty si študoval Anorganickú chémiu?

Jo, studoval.

Offline

 

#15 03-05-2016 16:07:34

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Suřík

Dobrý den,suřík je právě nevíce specifický tím,že,jak už tu bylo řečeno vytvoří na povrchu vrstvičku olova.Myslím,že se železem a jeho oxidy způsobí chemickou reakci.Kdežto dnešní "antikorozní"nátěry působí hlavně vlivem bariéry,tzn. že musí být na vhodně připravený podklad nanesena dostatečná vrstva nátěru,aby se zamezilo přístupu vzdušné vlhkosti.Není antikorozní jako "antikorozní".Sám ještě vlastním velkou plechovku zákl. nátěru Plumbinol a asi 4kg suříku pro smíchání s ferměží....


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#16 03-05-2016 19:46:27

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Suřík

No, a co takovej Hammerite, jeden čas tomu dělali solidní reklamu a občas se to dá ještě koupit...mohla bych s tím natřít zespodu blatník?

Offline

 

#17 04-05-2016 07:25:26

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Suřík

Někde jsem kdysi četl, že Hammerite údajně na tenkých materiálech popraská neb je silnovrstvej a tvrdej. Takže blatník natřít zcela jistě půjde (zejména pokud se jedná o blatník bitevního tanku), ale u auta to nejspíš nebude nejlepší volba... (slovy klasika: chodí to dobře, ale neseje to smile ).

Co takhle nějaký kaučukovo/asfaltový (pružný) nátěry typu Tlumex plast a podobně?

Editoval Pruduch (04-05-2016 09:08:51)

Offline

 

#18 04-05-2016 09:16:35

Venca.m
Člen
Registrovaný: 05-06-2014
Příspěvky: 133

Re: Suřík

Radim napsal(a):

Zároveň by měly být vyřešeny štěrbiny, spousta těchto přípravků, pokud se místo otevřeného povrchu, kde pasivuje, dostane do štěrbin, tak tam naopak korozi urychluje.

Radime, prosím prosím, H3PO4 když se nepodaří řádně vypláchnout ze všech štěrbin urychlí korozi? Bylo mi řečeno že případné zbytky jen zreagují s železem a dále by měly být neškodné... Můžeš mi to potvrdit nebo vyvrátit?

Děkuji

Offline

 

#19 04-05-2016 09:18:06

Venca.m
Člen
Registrovaný: 05-06-2014
Příspěvky: 133

Re: Suřík

Pruduch napsal(a):

Co takhle nějaký kaučukovo/asfaltový (pružný) nátěry typu Tlumex plast a podobně?

Ale až na základ.

Offline

 

#20 04-05-2016 10:05:32

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Suřík

Samotná kyselina fosforečná síce rozpúšťa hrdzu, ale nechráni pred oxidáciou, naopak ju urýchľuje.  Boli vyrábané prípravky odhrdzovačov na báze H3PO4, ktoré síce koróziu odstraňovali ale mali obsahovať nejaké inhibitory či neutralizačné zložky, ktoré mali agresivitu kyseliny neutralizovať. Neviem koľko v tom bolo pravdy a koľko reklamy, ale za socíku reklama nebola tak agresívna ako kyselina, takže by som tomu aj veril.

Offline

 

#21 04-05-2016 10:42:00

Venca.m
Člen
Registrovaný: 05-06-2014
Příspěvky: 133

Re: Suřík

Jelikož jsem v chemii nikdy nedával pozor tak to možná napíšu nepřesně, ale kyselina fosforečná vytvoří na ocelovém povrchu vrstvu fosfátů které brání další korozi. Pro mě nechemika je to jen černý povlak smile Již jsem to zkoučel na pár menších věcech (ponorem) a jsem maximálně spokojený, jak s odrezením tak s následnou korozivzdorností, která byla mnohem lepší než jsem čekal. Chci to zkusit na autě, ale mám obavy z výše zmíněného...

Offline

 

#22 04-05-2016 13:40:40

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Suřík

Odrezovače jsou dvou typů. Oplachové a bezoplachové.

Oplachové jsou obvykle pouze kyselina fosforečná, bezoplachové (dříve hojně používaný Odrezovač T) obsahují navíc neutralizační přísady, které by měly problém řešit bez potřeby oplachu. Já osobně používám bezoplachové provedení a nebývá s ním problém, pokud se hlubší koroze odstraní předem mechanicky, odrezovač se nechá po nanesení důkladně zaschnout a poté se hadrem očistí uvolněné části rzi a prachový povrch ze zaschlého odrezovače. Pak lze již nanést základovku.

Na takto upravené povrchy používám přednostně Formex zelený (odstín bažina). Barva se dodává od různých výrobců pod rozdílným slovním označením (např. Zinorex), pozná se však spolehlivě podle číselného kódu S 2003 a bývá na ní též uvedeno, že je určena pro základní nátěry železa a lehkých kovů. Dříve se též dodávala (pouze v průmyslovém balení 10 nebo více kg) tato barva s pojidlem na bázi dvousložkových pryskyřic (míchala se s tužidlem v poměru 40:1). Ta byla ještě lepší, nátěr či nástřik měl vlastnosti téměř jako smalt.

Offline

 

#23 04-05-2016 13:45:48

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Suřík

Evita napsal(a):

No, a co takovej Hammerite, jeden čas tomu dělali solidní reklamu a občas se to dá ještě koupit...mohla bych s tím natřít zespodu blatník?

Koroze karosářských dílů aut je trochu problém, v mnoha případech, byť se ještě nevytvořila skutečně viditelná díra, je už v materiálu mikrotrhlina a koroze prochází již naskrz. Na vině je zejména používaný materiál (vysokotažný plech) a použitá technologie zpracování tažení či lisování za studena.

Offline

 

#24 04-05-2016 15:39:03

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Suřík

Rellik napsal(a):

ZINOREX ...

dík za podnět, ty plechy, vlňáky byly nové / použité? a byly pozinkované? Název té barvy napovídá že by měla být primárně na pozink?
Jinak dík všem za reakce pište dál - upřesňuji že barvy bude potřeba sud (dva sudy smile)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#25 04-05-2016 17:22:18

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Suřík

bourač napsal(a):

Rellik napsal(a):

ZINOREX ...

dík za podnět, ty plechy, vlňáky byly nové / použité? a byly pozinkované? Název té barvy napovídá že by měla být primárně na pozink?
Jinak dík všem za reakce pište dál - upřesňuji že barvy bude potřeba sud (dva sudy smile)

Byly nové nicméně bez zinku. Jo název napovídá, že je to na pozink. Je to z toho důvodu, že se ta barva může použít i na čerstvý (nový) pozink. Jinak je i na lehké kovy (hliník..). Má výborné krytí a rychle zasychá. Odolnost vůči  povětrnostním vlivům je vynikající. Můžu vyfotit tu studnu, jak to po letech vypadá. Je tam jedna součást (ocelová atrapa navijáku na kýbl), která byla natřená před těmi cca 9 lety...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče