SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#76 11-09-2019 09:13:26

KMU1
Člen

Re: invertor doporuceni

Tak tady je test na pokračování, budu srovnávat s 75mm aku bruskou z lidlu prodávanou cca před 2 měsíci. Elektricky je bruska ok na první roztočení, nic nevibruje, nehází, výkon motoru asi jako aku, která vydrží tak 5 min.Teď ty mínusy. Plastový kryt nedrží, vzhledem k tomu, že se drží jen za tělo a ruka se většinou opírá o kryt, v takovém stavu nebezpečná závada (ne pro ty co kryt nepoužívají, což já nejsem, i když mám na všech bruskách zmenšený kryt cca o 30 stupnů). Vyřešeno jedním delším šroubem a vinglem a šlicem v krytu. Nedají se u nás sehnat kotoučky! Ty co jsou do aku, mají 76mm (a 10 díru) a výrobce ještě milimetr přidá, do krytu se s bídou vleze 75mm. Olámat nepumůže, jelikož originál příruby jsou cca 16mm. Výstupní hřídel má průměr 10mm jemný závit (elektikářký) a bez přírub tam bez mírného stržení nenasadíte ani tento kotouč. Já jsem šel jinou cestou. Vyhodil jsem spodní přírubu, nahradil velkoplošnou podložkou, na ní z plechu 0,5mm vložku a z vrchu velkoplošnou (opět) a utáhnout origo (šišatou, ale funkční) matkou. Je to tak předělané na klasické 115-230 příslušně ojeté kotoučky. Výhod je několik: Doděláte odpad, který brousí (origo bosch i lidl kotoučky jsou strašně tupé!), cena 0, a prořez je zhruba dvojnásobný než u aku, což není rozhodující, zajímavější je, že se dá pracovat (a tím pádem i vejít) s 50mm.
Lidlovská 12V akubruska vypadala, že jí jen vytáhnu z  krabice a budu pracovat, realita byla trochu jiná. (Testováno současně na jednom výrobku, kapsičky pro svěrky). Sice  se dá ihned pracovat, ale kůli masivnímu krytu, tupém kotouči a prořezu a výdrži to na celé čáře prohrála. Strašně se hřála příruba, myslel jsem, že výrobce hrubě podcenil chlazení motoru, ale nakonec jsem zjistil, že za vývin tepla může ložisko. Rozebrat, odkrytovat ložisko, na hrubo vyškrábat vazelínu a kápnout kapku oleje a problém vyřešen. Také se mi nelíbila aretace vřetene, při propadu a držení madlem nahoru hrozí zablokování! Tak jsem tl. snížil a udělal okolo ohrádku (též u síťové).

#77 11-09-2019 22:51:08

Štěpán
Člen

Dobrý den
Děkuji za informace k brusce 75mm .Škoda ,že je brusivo v tomto rozměru u nás nedostupné .  Možná ,že by mohlo být dostupné z nějakého čínského obchodu. Líbily by se mi třeba lamelové kotoučky 75mm. Někdy používám při broušení lamelové kotoučky nebo smirkové 2" ale přímá bruska a nebo klasická úhlová bruska překáží svojí velikostí. Zdravím Štěpán

#78 12-09-2019 07:43:47

Atlan
Člen

Preco pri vybere zvaracky komtuju brusky?

#79 12-09-2019 08:21:51

KMU1
Člen

Protože už jsme všechny svářečky doporučily, a bruska je to druhé, co svářeč potřebuje smile .Já jsem se jen přidal smile .

#80 13-09-2019 08:11:00

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Famater napsal(a):

Varoku já mám Makitu má pevné otáčky. Zkusil jsem koupit to z Lidlu, protože má otáčky proměnlivé. Měla by mít větší výkon než ta Makita. Už na pohled je ale vidět, že motor je menší. Skutečný výkon je také menší než u Makity. Kotva asi není vyvážená, nástroj hází- Na brusném prstenci vzniká vydřená stopa. Zkoušel jsem celý unašeč pootočit, ale stopa vzikala ve stejném místě vůči hřídeli. Jaký podíl na tom má pouzdro jsem nezjišťoval. Otáčky by měly být nastavitelné od 4500 do cca 25000. Na minimálních otáčkách má skoro nulový kroutící moment. Mám v ní kotouček minimálního průměru, abych nemusel měnit nástroj v Makitě. Koupi si rozmysli. Na reklamování jsem se vykašlal po rozhovosru se servisním technikem, který zdůraznil, že se jedná o hobby nářadí a že v návodu je uvedeno...
Že se jako vždy odbočilo snad Ihlan promine.

Zkusím  taky dále odbočit.
To  je problém  těch levných  regulací otáček. Vezmou levné nářadí, jehož  motor je taktak  akorát na optimání  napětí, kdy má  ještě při  svých  otáčkách  rozumnou  zatížitelnost. Neboli neregulovaná bruska se dá s výhradami používat a příliš katastrofálně se nehřeje.
A přidají  do toho levný modul  regulace otáček aby nachytali  křeny. Co  na tom, že už  při  nastavených  maximálních  otáčkách regulační modul už pár procent výkonu  ubere.  A při nastavených nižších  otáčkách,  kdy současně klesá účinnost  toho motoru,  v součtu  klesá krouticí  moment na prakticky nepoužitelnou  hodnotu.
Teoreticky , když  do toho  přidají  čidlo otáček a zpětnou  vazbu,  tak  sice krouticí moment vystoupá  zase zpátky, ale při nastavených hodně nízkých  otáčkách  má pořád ten  motor velmi  nízkou  účinnost, to znamená  mnohem  víc se hřeje.
Takže nakonec, aby nářadí  s regulací  otáček dobře fungovalo, musí  mít podstatně větší, lepší a dražší motor než  může mít nářadí podobného  výkonu a použitelnosti bez regulace otáček.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla