SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-03-2017 20:19:17

Vitus
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 16-12-2016
Příspěvky: 21

Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Zdravím,

téměř po sedmitýdenním martyriu s úřadem práce mi byl schválen rekvalifikační kurz svařování, a tak mě napadlo, že bych pro případné zájemce o rekvalifikaci sepsal, jak celý proces probíhal a s jakými lhůtami je třeba počítat (v mém případě šlo o ÚP ve Zlíně):

1. 2.: návštěva ÚP, zařazení do evidence*, podání žádosti o rekvalifikaci
13. 2.: telefonát z oddělení rekvalifikací, požadavek na písemné zdůvodnění rekvalifikace**
20. 2.: další telefonát - žádost nebyla ani schválena, ani zamítnuta; mám si najít firmu, která mě po rekvalifikaci zaměstná***
13. 3.: ohlášení úřadu, že jsem si našel firmu, ve které jsou ochotni mě zaměstnat
16. 3.: schválení rekvalifikace a výzva k dostavení se na ÚP kvůli vyplnění formulářů
20. 3.: zapsání do kurzu
30. 3. – 28. 4.: konání kurzu

* Podmínka pro rekvalifikaci hrazenou úřadem práce.
** Co chtějí úředníci slyšet: nedaří se vám najít práci, s vaším současným vzděláním máte špatnou uplatnitelnost a po absolvování kurzu se o vás firmy poperou, případně jak zvolený kurz souvisí s vaším vzděláním.
*** Písemný příslib zaměstnání je sázkou na jistotu, ale mně prošel i ústní příslib, nicméně úřednice si to u firmy ověřovala.


Celé schvalovací kolečko tedy trvalo necelé dva měsíce, ale pokud si oběhnete firmy v okolí ještě před výletem na ÚP, určitě se to dá stihnout rychleji. Tento krok doporučuji provést co nejdříve, podstatně zjednoduší dilema, jakou zvolit metodu a zkoušku, a vědomí, že vás po absolvování kurzu budou ochotni někde zaměstnat, taky není úplně k zahození. Dále budete potřebovat lékařský posudek o zdravotní způsobilosti, ale ten nemusíte mít hned první den, až když vám rekvalifikaci schválí (formulář dostanete a ÚP poplatek za prohlídku proplácí). Jak je to s podporou během rekvalifikace najdete na stránkách ÚP.

Doufám, že to někomu alespoň trochu pomůže.
Přeji hezký den

Doplnění: Bavil jsem se s kolegou, který dříve pracoval jako zámečník, a prý ho úřednice poslala na rekvalifikaci v podstatě ihned, nemusel tedy sepisovat žádné elaboráty a ani nemusel mít zajištěný příslib zaměstnání. Takže povolení/zamítnutí žádosti o rekvalifikaci nemusí záviset jen na aktuálním psychickém rozpoložení konkrétní úřednice, ale také na vašem vzdělání a pracovních zkušenostech. U mě byl proces komplikovanější možná proto, že mám VŠ a ovládám 3 cizí jazyky, čili byl bych zaměstnatelný i bez rekvalifikace.

Editoval Vitus (17-04-2017 10:28:07)

Offline

 

#2 20-03-2017 21:20:53

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Ještě bych doplnil - potenciálního zaměstnavatele se zeptat přímo na typ požadované zkoušky, zkoušek. Je docela problém, když se ve firmě hlásí uchazeč s přislíbeným zaměstnáním a má místo použitelných zkoušek na metodu MAG zcela ve firmě nepoužitelnou metodu TIG, případně se zkouškou na svařování plamenem, která mu ve svářečské škola přišla jako nejjednodušší.

Offline

 

#3 20-03-2017 21:24:49

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Vitus napsal(a):

30. 3. – 28. 4.: konání kurzu

dík za info,
  a ten kurz byl zakončen jak? Jakou zkoušku jsi vykonal? Jakou metodou, a co, můžeš tedy svářet?  Případně ještě (pokud to víš) kolik ÚP za ten kurz Škole zaplatil?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 20-03-2017 21:48:32

Vitus
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 16-12-2016
Příspěvky: 21

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

bourač napsal(a):

dík za info,
  a ten kurz byl zakončen jak? Jakou zkoušku jsi vykonal? Jakou metodou, a co, můžeš tedy svářet?  Případně ještě (pokud to víš) kolik ÚP za ten kurz Škole zaplatil?

No jelikož je dnes 20. 3., tak mě kurz teprve čeká, ale bude to metoda 135 (úřední kurz) a na přesném označení se ještě domluvím přímo ve škole, budoucí zaměstnavatel se zná s vyučujícím a prý mám chtít "standard". Chtěl jsem i metodu 141, ale ÚP ve Zlíně hradí jen jeden kurz. Kolik ÚP za ten kurz zaplatí mi neřekli, ale zkusím se zeptat.

Offline

 

#5 29-03-2017 13:08:52

Vitus
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 16-12-2016
Příspěvky: 21

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Bourači, dneska jsem se ptal na tu cenu kurzu, ÚP za mě zaplatí 8500 Kč (40 hodin teorie + 110 hodin praxe + 2 hodiny zkouška).

Offline

 

#6 29-03-2017 20:44:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

dík za info, pak se ozvi  - zda jsi to udělal smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 30-03-2017 11:16:09

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

ZK pres UP udela snad i slepej .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#8 30-03-2017 13:48:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

A k čemu je takový ZK dobrý, co se s ním smí svařovat? Dnes už ani zábradlí kolem hřiště, protože je to bezpečnostní prvek.

Offline

 

#9 30-03-2017 15:52:30

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Slepej snad,ale musí být zároveň hluchej,jinak ho ten administrativní šiml nasere tak že pošle zprostředkovatelku dopr...zádele.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#10 30-03-2017 20:15:06

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Nyní jde kolega na vojenský MMA papíry . Tak jsem zvědav , s čím přijede . Jede do Vyškova ?

Offline

 

#11 31-03-2017 21:48:02

Vitus
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 16-12-2016
Příspěvky: 21

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Tak mám za sebou první dva dny svařování a ke svému zděšení jsem zjistil, že jsem zapsaný v základním kurzu 135 1.1. Vysloveně jsem na ÚP řekl, že chci kurz zakončený úřední zkouškou, a určitě jsem to napsal i do žádosti o rekvalifikaci. Jenže ve smlouvě, kterou jsem podepsal s ÚP, je uvedeno ZK 135 1.1. Přestože si za to částečně můžu sám svou nepozorností, považuji to za úřednickou zvůli a aroganci. Nakonec jsem si ve svářečské škole vydupal, že mě nechají udělat i úřední zkoušku FW t10 v poloze PF (za příplatek 3000), což mi přijde jako lepší varianta, než se s nejistým výsledkem přetahovat s ÚP. Ač vyzbrojen informací, že ZK je téměř k ničemu, základnímu kurzu jsem se stejně neubránil. Je to kafkárna.

Offline

 

#12 01-04-2017 11:15:46

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

UP asi nic jinyho nez zk neplati.Svarovat se da tak ponk,klec pro papouska,popelnice,prah u auta,vyfuk :-)
Vsude chteji stejne praxi.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#13 01-04-2017 12:53:51

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Juggernault napsal(a):

klec pro papouska

Jo ,ale ten papoušek nesmí patřit mezi ohrožené druhy protože pak kontrukce klece musí být projektována dle směrnice EU a svařeči na to ZK nestačí.

Offline

 

#14 01-04-2017 13:49:57

Vitus
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 16-12-2016
Příspěvky: 21

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Juggernault napsal(a):

UP asi nic jinyho nez zk neplati.Svarovat se da tak ponk,klec pro papouska,popelnice,prah u auta,vyfuk :-)
Vsude chteji stejne praxi.

Ve Zlíně právě nabízí i kurzy s úřední zkouškou.
http://imgur.com/a/tZBtR

Asi jsem měl štěstí, když jsem dostal příslib zaměstnání i bez praxe smile

Offline

 

#15 01-04-2017 18:59:14

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Nabizeji ale min pocet je 6 lidi a hlasite se zatim tri tak to muze trvat i 6mes a nam smlouva konci za 4 tak uvidime.novou podepisem az po vyberovem ritzeni atd.. Atd...
Proto ho motzna poslali na ZK protoze pani na UP nevidi rozdil mezi kurzem svarovani a svarovacim kurzem


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#16 17-04-2017 10:31:27

Vitus
Člen
Místo: Zlín
Registrovaný: 16-12-2016
Příspěvky: 21

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Ještě doplním, že jsem se bavil s kolegou, který dříve pracoval jako zámečník, a prý ho úřednice poslala na rekvalifikaci v podstatě ihned, nemusel tedy sepisovat žádné elaboráty a ani nemusel mít zajištěný příslib zaměstnání. Takže povolení/zamítnutí žádosti o rekvalifikaci nemusí záviset jen na aktuálním psychickém rozpoložení konkrétní úřednice, ale také na vašem vzdělání a pracovních zkušenostech. U mě byl proces komplikovanější možná proto, že mám VŠ a ovládám 3 cizí jazyky, čili byl bych zaměstnatelný i bez rekvalifikace. Informaci jsem doplnil do 1. příspěvku.

Offline

 

#17 17-04-2017 11:34:01

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Ono to asi všechno záleží opravdu na kraji, městě, úřednicích apod. Já jsem dělal přes ÚP taky kurz, ale asi před 2 lety. Kdysy mi nechtěli kurz zaplatit vůbec, prý se bez kurzu uplatním i tak. Ted před těmi asi 2 roky mi úřednice kurz normálně schválila, byl jsem na ÚP asi půl roku. Zaplatili mi normálně i úřední zkoušku ale s tím, že nejprve jsem si dělal taky ZK, potom jsem si zažádal o úřední kurz, nebo jak to nazvat a nebyl problém. ZK jsem dělal asi 3 týdny, potom 14 dní pauza a další 3 týdny státnice. Jenže praxi jsem ve svařování už měl, tak to pro mě nebylo zase tak moc těžké.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#18 17-04-2017 11:45:57

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Hmm, tak to se taky divím, zkoušky na práci...dá se tomu vyhnout prohlášením že pokud práci neseženete zkusíte to jako OSVČ, zaplatěj Vám nenárokovou dotaci na vybavení cca 80 koliků a pokud si pronajmete kus záhonku a zmáknete kurs zemědělce až 1,5 melounu, pak jsou nějaký dotace přes kraje jako rozvoj podnikání, teď máte čas zkuste si to zjistit a poreferujte. My rekvalifikace přestali dělat, dvakrát kontrola na jednoho, nestojí to za riziko, nedodržíte dobu sváči a pokuta až 250 litrů...hi

Offline

 

#19 25-04-2017 10:16:07

Gargiman13
Člen
Registrovaný: 06-03-2017
Příspěvky: 2

Re: Info pro zájemce o rekvalifikaci přes ÚP

Dobrý den,taky se chystám oživit dráhu svářeče-po dvaceti letech a koukám že to není tak jednoduchý jak jsem si představoval.Musím najít firmu co mě zaměstná,což jak doufám v Praze nebude až takový problém.
Naposledy jsem svářel v Autotechu ve Vinoři CO2.No rozhodně bych se chtěl víc vzdělat a nezůstat "jen" u céóčka,tak teď sonduju...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče