SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Famater: Paráda, díky. Není to teda žádná láce, ale pořád levnější, než druhá flaška a hodiny.
Offline
Ahoj všem,
tak jen pro info,
Návštěva ctiteljan u mě v garáži proběhla, ještě jednou díky za Tvůj čas a ochotu,
a v podstatě odhalila i nedostatek v levné šitové kukle.
Čili, byly to dva problémy.
A tak jsem ještě jednou "podojil prasátko" a koupil tu kuklu KOWAX KWX73 i s lupama.
Nutno konstatovat, že je to úplně o něčem jiném - naprostá paráda, spokojenost.
Tak teď už jen musím trénovat, a kupovat dokola plyn (první náplň už mám ze 70% pryč).
Jediné co mě teď trochu štve je, že když ukončuju svár odtažením elektrody od materiálu, tu malou chvíli je
svár bez plynu. Ale už to dělám celkem rychle takže to až tak moc nevadí. To dané místo je trochu špinavější-černější. Tohle je holt výhoda u HFka. Chtěl jsem ho, ale bohužel to víc žere a lítal by mi jistič. Takže snad někdy časem, až se v baráku dokopu k rekonstrukci elektriky.
Jo a zapomněl jsem, když jsme měli nastaven na invertoru čas dovaření kráteru na 0,0 sec,
při ukončení svařování se při oddalování elektrody táhl oblouk snad až do 10-ti cm.
Nevím, jestli to takhle má správně fungovat. Každopádně tu hodnotu jsem nastavil teď na 0,1 sec - a je to v pohodě. Tak snad kdyby někdo věděl co s tím...
Jinak ještě jednou díky všem tady za pomoc.
Bylo by možná vhodné tohle téma uzavřít.
Pěknej večer.
Mirek
Offline
Přečti si návod, jak se ukončuje oblouk s touto svářečkou. Po doběhu prousu se hočák oddálí a zase přiblíží. proud by měl poklesnout na úplné minimum. Takové ukončení bývá u těchto LA svářeček.
Offline
hele, vim jak to funguje, dělám s tim teď po večerech prakticky denně, takže návod mě fakt nic novýho neřekne. To jsem louskal na začátku.
Takovýhle rady miluju.
Po oddálení tak na 8-10mm mašina pípne a přechází do stavu ukončení svařování.
Spíš mě jde o to, ostatně už jsem to popsal před tím celkem srozumitelně, proč se to splaší když je čas dovaření nastaven na nulu - proud je ukončen strmě ihned. (je to podobný - principem jako když se pod zátěží vytahuje "žehličkou" nožová pojistka)
M.
Editoval Domorobo (27-11-2019 22:37:43)
Offline
Proc by melo HF vic zrat? Ten prskaci blesk ma sice velke napeti, ake maly proud. Ten nezere vicemene nic. Navic je jen u zacatku svarovani. Pak to jede naprosto stejne jak to co mas ted...
Offline
skor ako ocudeny koniec zvaru by mi vadil krater na konci - pri nastavenych 0,0 alebo 0,1 (je to uplne ale uplne jedno) sa ziadne dovarenie kratera nekona.....
normalne by to malo byt, ze po oddialeni a pipnuti zvaracky by som sa mal vratit a pokracovat "v zvarani" (vytiahnut lazen k okraju zvaru )pocas ktoreho prud pomaly klesa a argon stale "fuka" - cca 2-3 sekundy (to je to dovarenie kratera)
potom by mal byt nastaveny este dofuk - dajme tomu 5 sekund
a potom uz nebyde ocudeny ani koniec zvaru
na normalnych LA zvarackach to takto funguje, niektore este umoznoju nastavit aj velkost oddialenia, aby nedochadzalo k neymyselnemu ukoncovaniu zvaru
ale to je to, co uz "nacal" famater - treba si ten manual precitat viac krat............ je to bezna prax, na prvy krat to nikto neda bez chyby.....
Editoval rcp (28-11-2019 06:56:14)
Offline
Domorobo, platí: komu není rady, tomu není pomoci. Až si ten návod přečteš a pochopíš co se v pasáži o TIG píše, vyber vhodného smajlíka a dej ho sem. Jsem zvědavý, jakého vybereš.
Offline
K tomu nastavení 0.0 : To bude stejný jako ve windowsech ; když ti někde nabídnou nastavení nula, tak to obvykle vypínáš. Takže ty si tím 0.0. vypneš zhasnutí oblouku a utrhneš ho, on zhasne, až když mu dojde energie, nutná na jeho udržení (a ta se zvětšuje se vzdáleností od materiálu).
Offline
Domorobo, tak jsem si přečetl znovu tvůj popis. Přiznám se, že jsem nepochopil, jakś to s tím oddálením myslel. porozuměl jsem tomu tak, že oblouk nakonci sváru trháš. Takže pokud je problém s tím, jak se svářečka chová, když nastavíš doběh na 0. Asi, jak píše Pafik, svářečka neumí udělat doběh 0sec a vysvětlí si to tak, že ukončení oblouku neprovede.
Offline
Famater:
už jsem to před malou chvílí zkonzultoval po telefonu s človíčkem přímo z Omicronu.
Jsou neuvěřitelně ochotní. Mj. to byl taky jeden z důvodů proč jsem se rozhodl pro koupi tohoto typu invertoru.
Je to tak že, pokud ja nastaven čas na 0,0 sec musí se odtrhnout oblouk manuálně (o tom se v manuálu nedozvíš),
a pokud je nastaveno cokoli jiného - např 0,1 sec, pak ukončení proběhne automaticky po oddálení (cca těch 8mm) kdy invertor toto oznámí pípnutím.
Nastavil jsem si to na 0,1 sec a mám to v pohodě. To mi přijde vhod když jen tak boduju.
Samozřejmě, ostatně jak tu někdo psal (myslím rcp), pokud výslovně chci dovařit kráter - tak si tu hodnotu zvednu třeba na 3 sec.
Jo a jinak sami v Omicronu tvrdí, že manuály nejsou zcela "In".
Klidně si ten manuál stáhni - prohlídni a pak posuď. (i když asi nemáš důvod s tím ztrácet čas)
Rellik:
HF model bere ze sítě o cca 4 A víc než model PFC - ověřeno s technikem z Omicronu - udělali test měřením u obou typů - a sami byli překvapeni.
M.
Offline
Já jsem ten manuál samozřejmě četl. Protože jsem se zezačátku trápil s KITinem LA, tak vím, jak se svár při této metodě zakončuje. Když jsi napsal, že se ti nakonci vytáhne oblouk, tak první co jsem udělal bylo, že jsem si manuál přečetl. Protože je ukončení sváru popsáno tak, že se dá lehce přejít, tak jsem reagoval, jak jsem reagoval. Ty manuály jsou skoro všechny otřesné. Píší, jak se ostří elektroda, ale jak se co dá na svářečce nastavit je odbyté. Ten rozdíl v proudu bude asi myšlen při zapalování, kdy je u LA snížen svařovací proud na cca 10A. Jedná se tedy asi o 1sec špičku, která by neměla vliv na jištění. Zapalovací proud u HF bývá cca 30A a trvá zlomek sec.
Offline
ohledně porovnání el. specifikace obou modelů - tedy GAMA 1500L PFC a GAMA 1500L HF (info z manuálů):
GAMA 1500L PFC:
příkon - 4,64 kVA
jištění - 16 A
efektivní proud - 12,8 A
GAMA 1500L HF
příkon - 6,9 kVA
jištění - 20 A
efektivní proud - 20,4 A
M.
Offline
To jsou ale rozdílné stroje, rozdíl není jen v tom, jestli má, nebo nemá HF.
Offline
já to přece netvrdím, že je rozdíl jen v HF, asi si zase nerozumíme ...
jasně že model 1500L HF má "kromě toho HF zapalování" i řadu dalších užitečných funkcí (náběh, doběh, předfuk, dofuk, BI-Level, oproti tomu mému PFC modelu je jasně lepší.
Nebejt tý mojí špatný elektriky, dávno bych už to HFko měl doma.
Jo, možná by mi i tak fungovalo (nevyhazovalo jistič), ale třeba jen s malými proudy - co já vím.
To srovnání jsem uvedl proto, aby jste si udělali představu o kolik to HFko žere víc za sítě.
Oba invertory se určitě liší i v konstrukci elektroniky, ale proč je v tom odběru tak velkej rozdíl - to nemám potuchy.
tak jen tak na vysvětlenou.
M.
Offline
Kurňa napíšu to znova. To HF je pouze jiskra, která přeskakuje před zapálením oblouku (něco jako piezozapalovač). Tam je malý proud a velké napětí. Při tomto zapalování bude odběr proudu pár ampér. Co pak žere "zásuvky" je samotné svařování. A nejde porovnávat zdroje s PFC a bez něj... Bez něj bude "víc hladový"... Tohle je to zapalování https://youtu.be/lla9h_LRkDQ To funguje jen před zapálením oblouku! Ne stále. A je to v řádu setin sekundy... Klidně půjdu změřit odběr svářečky při tomto HF zapalování... řekl bych, že to bude tak do 5A... V podstatě klidový proud, než naběhne oblouk...
EDIT: Tady je video kolik proudu ze sítě žere to HF než se zapálí oblouk... https://photos.app.goo.gl/sh3SR4bQU4zber2r5 což je 0.2A Samotná svářečka bere v klidovém stavu 0.1A a míň (klešťákem nejde měřit)... Samotné svařování pak bude brát to co je uvedeno u příkonu svářečky, takže cca u dejme tomu 150A bude brát 15A (A to jsem myslím přestřelil)...
Svářečka má PFC a maximální proud 200A... Mám na ní jen upravený ventilátor aby se zapnul až pokud je potřeba chladit (>=40°C - https://rellik.rajce.idnes.cz/PARTNER_T … r_Fantasy/ )...
Editoval Rellik (28-11-2019 19:36:45)
Offline
no, hezky popsaný Rellik,
ale to já vím jak to funguje, že to slouží jen k zapálení oblouku. A hlavně o to mi vůbec nejde.
Nechápu co myslíš svým výrokem "nejde porovnávat zdroje s PFC a bez něj... Bez něj bude "víc hladový"..."
To jako když na obou mašinách bude nastavený třeba 100A, tak HF mašina bude mít jako lepší proud?
To je přece blbost. Neberu v úvahu způsob usměrnění kdybych se na to podíval osciloskopem.
Pokud máš na mysli, že PFC stroj je "měkčí" při nižším síťovém napětí (velký úbytek na dlouhém vedení),
tak asi ano, beru v úvahu že pak třeba nepůjde svařovat vyššími proudy. Výrobce u toho PFC modelu píše že může fungovat i už od 90 V. To už mi připadne trochu moc pod hranou.
Nicméně já žádný velký úbytky v elektrorozvodu nemám (což mám ověřeno měřením), i když svářečka jede naplno - v síťi je 225V.
Prostě, chtěl bych jen vědět, proč si ten HF MODEL odebere víc, asi se na to zeptám těch lidí z Omicronu,
to bude nejlepší.
Jinak, elektroniku dělám už víc jak 30 let, motám se denně okolo velkých kopírek, kde jsou HV desky (okolo 5-7kV / a s proudem někde v řádu jednotek mikroampér), HV nabíjí koronami optickej válec, atd.
M.
Offline
Pro Domorobo
Na velkejch mašinách odebere HF možná 100W (to když kopne brní noha ješte hodinu) ale ty kabelky mají možna 10W
A protože až si něco přečtete o PFC a jejich verzích tak to budete vědět.
Zjednodušeně bez PFC usměrňovač>Filtrace>Střídač/invertor jako takový> výstup . Proto to funguje od cca 200V do 250V a s podpětím je problém. a co je hlavní kondenzátor se nabijí jen ve špičce sinusovky což má za následek ono zvíšení odebíraného špičkového proudu.
Ale s aktivním PFC je na vstupu "předměnič" který využivá sinusovku celou od začátku do konce se stejným odebíraným proudem .
Na stejný výkon to odebere stejně výkonu (žádný perpetum mobile se nekoná) ale jelikož bez pfc se odebírá proud řekněme jen v 60% sinusovky je efektivní proud vyšší .
Takže zákoniťe pro PFC verzi nevadí dlouhá a slabší prodlužka.Větší problém je pak namotaná prodlužka kde zahoří klidně po 2 eldách xD
Snad jsem to nenapsal moc složitě. xD
něco málo o PFC https://www.onsemi.com/pub/Collateral/HBD853-D.PDF
Offline
Tady tato svářečka co mám, tak jede i na 10A jističi (světelný okruh co mám vyvedený na dvoře do zásuvek), a v klidu na něm svařuju kolem 130A s HF zapalováním (víc jsem zatím nepotřeboval)... Jestli je svářečka s HF nebo bez nehraje u hlavního svařování vůbec roli. Tam to bude spíš o tom PFC a vyladění dalších součástí. Osobně bych řekl, že to LA je co se odběru týká o moc výš než to HF. U LA jde o zkratové zapálení oblouku i když omezeného proudem. Ten je ale o moc větší než při HF...
Co se pak sítě týká, tak jsi asi někde daleko od transformátoru co? 225V je už celkem "málo". Já tady mám 238V a na chalupě kousek od trafa (4 barák) dokonce 243V... Ono i to pak může hrát svou roli. Napětí se pak kompenzuje ampéry aby to dalo ten daný příkon (výkon)...
Offline
Juggernault:
super, díky moc za vysvětlení, teď už je mi to jasné, dokonale uspokojils moje potřeby.
pro ostatní:
zjistil jsem jak došlo k nedorozumění - já všude v textu uváděl "HFko" a myslel jsem invertor s HF jako celek, a ne "HF" jako modul.
Tak pardóón, někdy je nutný se holt vyjadřovat "přesnějc", jinak z toho pak vznikaj takovéto peripetije, jeden je naštvanej, po něm druhej a tak dál.
Pěknej večer přeju všem
M.
Offline
Domorobo napsal(a):
Juggernault:
já všude v textu uváděl "HFko" a myslel jsem invertor s HF jako celek,
Já myslím, ale že tohle je všem tady jasné.. "HFko" se tady bere jako svářečka s HF zapalováním (alespoň teda u svářečů). Ne jen nějaký modul...
Offline
Rellik napsal(a):
Tady tato svářečka co mám, tak jede i na 10A jističi (světelný okruh co mám vyvedený na dvoře do zásuvek), a v klidu na něm svařuju kolem 130A s HF zapalováním (víc jsem zatím nepotřeboval)... Jestli je svářečka s HF nebo bez nehraje u hlavního svařování vůbec roli. Tam to bude spíš o tom PFC a vyladění dalších součástí. Osobně bych řekl, že to LA je co se odběru týká o moc výš než to HF. U LA jde o zkratové zapálení oblouku i když omezeného proudem. Ten je ale o moc větší než při HF...
Co se pak sítě týká, tak jsi asi někde daleko od transformátoru co? 225V je už celkem "málo". Já tady mám 238V a na chalupě kousek od trafa (4 barák) dokonce 243V... Ono i to pak může hrát svou roli. Napětí se pak kompenzuje ampéry aby to dalo ten daný příkon (výkon)...
no, jsem v zástavbě starých rodinných domů na rozvodu coby poslední, už nám to tu ČEZ zkoušel několikrát přepojovat a trochu to pomohlo,
normálně "naprázdno" měřím tak 235 V, při svařování někde okolo 225-230 V. To si myslím, že je OK. Jinak zkoušel jsem i jiné fáze - bylo to v podstatě stejný.
A pamatuju předposlední vánoce, kdy všichni pekli cukroví - tak to jsem naměřil cca 180V, ale ČEZáci si s tím nějak poradili.
Jinak jen zopakuju - v tom Omicronu potvrdili pravý opak - t.j. invertor s HF bere víc než invertor s LA. (viz můj příspěvek s parametry).
tak zatím.
M.
Offline
Rellik napsal(a):
Domorobo napsal(a):
Juggernault:
já všude v textu uváděl "HFko" a myslel jsem invertor s HF jako celek,Já myslím, ale že tohle je všem tady jasné.. "HFko" se tady bere jako svářečka s HF zapalováním (alespoň teda u svářečů). Ne jen nějaký modul...
no, řekl bych že zrovna ty jsi se toho "HFko" chytnul po svým (příspěvek #65), ale nic ve zlým ...
Editoval Domorobo (28-11-2019 20:51:32)
Offline
Nechytl... Ono to háefko je v té svářečce v podstatě jako samostatný modul- funguje jiskří dokud není zapálený oblouk. Po zapálení dál nefunguje. Celkově je to HF svářečka (zapalování vysokofrekvenčním a vysokonapěťovým výbojem). Na samotné sváření už nemá vliv...
A tímto bych to asi ukončil....
Offline
no, dobrej nápad s tím ukončením ...
Offline
Juggernault napsal(a):
Pro Domorobo
Na velkejch mašinách odebere HF možná 100W (to když kopne brní noha ješte hodinu) ale ty kabelky mají možna 10W
A protože až si něco přečtete o PFC a jejich verzích tak to budete vědět.
Zjednodušeně bez PFC usměrňovač>Filtrace>Střídač/invertor jako takový> výstup . Proto to funguje od cca 200V do 250V a s podpětím je problém. a co je hlavní kondenzátor se nabijí jen ve špičce sinusovky což má za následek ono zvíšení odebíraného špičkového proudu.
Ale s aktivním PFC je na vstupu "předměnič" který využivá sinusovku celou od začátku do konce se stejným odebíraným proudem .
Na stejný výkon to odebere stejně výkonu (žádný perpetum mobile se nekoná) ale jelikož bez pfc se odebírá proud řekněme jen v 60% sinusovky je efektivní proud vyšší .
Takže zákoniťe pro PFC verzi nevadí dlouhá a slabší prodlužka.Větší problém je pak namotaná prodlužka kde zahoří klidně po 2 eldách xD
Snad jsem to nenapsal moc složitě. xD
něco málo o PFC https://www.onsemi.com/pub/Collateral/HBD853-D.PDF
Teda, to pdfko, to mě pomalu usmrtilo, takovejch variant co tam je, to je mazec, to je na prostudování tak na rok.
M.
Offline