SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 28-10-2020 19:50:38

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Tibet: dnes jsem prohlížel katalog STIHL a zjistil jsem, že nabízejí pilníky na nože křovinořezů. Délka 200mm, cena cca 160Kč. Za ty peníze bych to zkusil.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#52 28-10-2020 21:05:20

Tomáš S
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 28-05-2007
Příspěvky: 85

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

To chemické ostření pilníků skutečně funguje, mockrát jsem takto obnovoval pilníky. Lepší je skleněné nádobí, třeba odměrný válec do kterého se pilník ponoří.
Ty hmotnosti kyselin jsem vám přepočítal na ml:
80g  HNO3 = 57 ml 65% HNO3
60g  H2SO4 = 33 ml 96% H2SO4


bobobo napsal(a):

To se mi líbí , kyselina sírová koncentrovaná , kyselina dusičná koncentrovaná . Péro , CO MI TO ŘÍKÁ PÉÉÉÉRO ? smile

Každé malé dítě ví, že koncentrovanou  kyselinou se rozumí azeotrop. Učivo  9 tř. ZŠ.

Offline

 

#53 28-10-2020 23:18:27

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Ze ked si tie pilniky takto,,chemicky,, naostril tak mozes napisat ci sa vyrovnaju novym co sa tyka trvanlivosti alebo sa rychlejsie otupia?  Lebo pytal som sa par ludi co robili roky  s zelezom v dielnach tak nikto to nepraktizoval a vzdy sa kupovali nove big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#54 29-10-2020 07:17:15

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Bohužel to neví ani jeden z deseti tisíc lidí . A tu sejrovku přepočítej na kyselinu do aku , která se běžně prodává od 28 po 32Be . A nesekej s azeotropickou směsí , nikdo zde ji nebude destilovat . Mne nepoučuj , vyráběl jsem koncentrovanou sírovku z koncentrace pro aku doma na sporáku před skoro 50ti lety a z ní 98čku dusičnou . Prováděl jsem doma třístupňovou nitraci toluenu . Až něco takového doma dokážeš , dej vědět . Jinak jsem i chemik a dělal jsem v Semtíně , náhodou i na nitrocelulóze . Nejlepší fór dát trochu nitrocelulózy do popelníku na kuřárně . smile

Offline

 

#55 29-10-2020 08:52:39

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1455

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Jo, to je přesně co je potřeba. Přepočítat a případně napsat kde lze sehnat. Ono pracně shánět koncentrovanou kyselinu pro to že se do laboratoří tak dodává a pak jí naředit ztrácí půvab.

Sám se takhle koukám po kyselině dusičné, kde jí v Praze v technické kvalitě v malém množství koupit. Nejen na vyzkoušenítěch pilníků, ale mam zafixováno, že dokáže vyžrat zlomený železný šroub v hliníku a hliník zůstane netknutý. Samozrejmě, že bych si to nejdříve vyzkoušel někde stranou, zda povrch toho konkrétního hliníku  po aplikaci kyseliny zůstavá netknutý.

PS. kdysi dávno jsme na škole na laborkách také destilovali sírovku na koncentrovanou a pak meřili získanou koncentraci. Přebytky byly pečlivé posbírány a označeny jako kyselina koncentrovaná. Tak vím, že destilace sírovky docela jde.

Editoval Charon (29-10-2020 08:56:34)

Offline

 

#56 29-10-2020 09:25:26

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Neví někdo proč zákazník vždycky uteče když v Lovochemii řežu vysloužilý technologie od HNO3?
Ukáže mi co je třeba odstranit a všichni zmizí mimo fabriku. sad


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#57 29-10-2020 09:57:01

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Preto že HNO3 vie vytvárať podivné zlúčeniny, ktoré o.i. sú vo veľkej obľube mierumilovných svätých mužov z blízkeho východu.

Offline

 

#58 29-10-2020 10:42:21

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Bourači, už nás zase zkoušíš? big_smile Senior to definoval přesně. Pokud to řežeš plazmou, tak bych se tak nebál, ale s autogenem bych už byl mírně vyplašený.
Jen pro zasmátí - kdysi jsme bourali v jedné liberecké firmě kromě jiného i staré svítiplynové potrubí, myslím 108 mm, které bylo 3 - 5 roků údajně mimo provoz. Nechali jsme ho dva dny otevřené a já jsem pak celkem v klidu do něj říznul plamenem. Dělová rána byla to nejmenší. Asi 60 m dlouhá trubka na několika místech podélně rozšklebená, v hale úplná tma jak se sypal prach ze všech konstrukcí, jeřábnice z halového těžkého jeřábu se šla přebalit. A překvapení - nám se na lešení nic nestalo. Průser dokonalý, ale měl ho i zákazníkův bezpečák, protože podepsal bezpečnost všech bouraných potrubí. Pravdou ovšem je, že jsem nezkontroloval, jestli je na ventilu na starém přívodu svítiplynu do haly pod přírubou záslepka. Nebyla.

Editoval jirkati (29-10-2020 10:43:20)

Offline

 

#59 29-10-2020 11:09:49

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

jirkati: Ono je to odvetrávanie potrubí na horľavé plyny ten najhorší spôsob ako to zabezpečiť pri vstupe do potrubia použitím ohňa. Viem o co go, pretože na tieto veci som vystavoval povolenia a tiež vykonával stály dozor pri týchto činnostiach. Pri vedeniach VVT (veľmi vysoký tlak) a s malým priemerom som využíval systém s malým pretlakom, resp prietokom, aby sa do potrubia nedostal vzduch. Pri veľkých prierezoch s nízkym tlakom som nechal priestor zaplniť dusíkom. Pri veľkých nádržiach radu desiatok tisícov litrov sa nádrž zaplnila vodou do úrovne, kde ešte voda neprekážala operácii a zostatok sa vytesnil s N2.

Offline

 

#60 29-10-2020 17:08:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Senior - samozřejmě máš plnou pravdu. Jenže, všimni si, že se to týkalo potrubí od svítiplynu! Takže historie, asi rok 1976. A to jsem se ještě živil poctivou prací jako svářeč a byl jsem "mladej a blbej". Ale každá zkušenost v životě se počítá a od té doby jsem byl vždy mnohem, mnohem opatrnější.
Omlouvám se za 2 příspěvky mimo téma.

Offline

 

#61 29-10-2020 17:37:41

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

jirkati napsal(a):

......Omlouvám se za 2 příspěvky mimo téma.

Netřeba se omlouvat; cizí neštěstí vždycky potěší .... big_smile

Offline

 

#62 29-10-2020 19:03:50

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Aj keď je to mimo téma, tak pre kľudné svedomie túto problematiku trochu širšie opíšem. Je to predsa téma, s ktorou sa zvárači občas môžu stretnúť v praxi. Ak sa predsa len musí vymeniť nebezpečné médium so vzduchom, tak je potrebné to zaviesť do zariadenia inertný plyn, aby sa nemohol zmiešať vzduch s horľavinou, pretože v určitom bode procesu výmeny by zákonite došlo k výbušnej koncentrácii. Viem, že sa táto zásada občas porušuje, ale nikdy sa ten inertný plyn nesmie vynechať, keď sa ide dať do prevádzky napr. kompresor. Tam by výbušná zmes so 120 % istotou vybuchla.

Offline

 

#63 29-10-2020 23:39:51

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

tu jistotu výbuchu by bylo potřeba upřesnit, výbušná koncentrace potřebuje iniciaci - sama od sebe nebouchne.
Já demontuji potrubí a zařízení tak že najdu mechanický (šroubový) spoj. Ten rozeberu a potrubí vyfoukám stlačeným vzduchem. Pokud jde o potrubí HNO3 nebo podobný svinstva, nebo neznámé medium (to se taky vyskytuje) napustím prostor hasičským pěnidlem s vodou. Pokud není k dispozici žádný demontovatelný spoj řežu pilou ocaskou.
Plynový potrubí jedno jestli metan nebo svítiplyn po ohřátí bouchaj i když jde o staré mnoho let otevřené potrubí.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#64 30-10-2020 06:30:45

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Bourači. Keď sa dostane do kompresora metán + vzduch v koncentrácii 1:10 a skomprimuje sa na 30 bar, akú iniciáciu potrebuje? Chápem, tých 120% som trochu prehnal, myslím, že 119, je tak akurát smile.

Offline

 

#65 30-10-2020 07:58:32

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Bouraci, co s takymi trubkami potom? Moze to ist do vysokej pece?

Offline

 

#66 30-10-2020 09:32:32

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

jean napsal(a):

Bouraci, co s takymi trubkami potom? Moze to ist do vysokej pece?

Může, ale jen jednou big_smile

Offline

 

#67 30-10-2020 09:36:25

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Ještě k původnímu tematu:
Firma Helko vyrábí sekery , které mají tvrdost 52-56 Hrc podle typu. Prodávají i pilník. Dá se u nás objednat.:
http://www.sekery-helko.cz/katalog/226-pilnik.html
nabízejí také brousky "puk".
Tibet, ta tvoje sekera je hodně dobrá. Z manganové pružinové oceli a Hrc 58. Při té tvrdosti bude také hodně houževnatá. Tím broušením pilníkem jsi mě dal do hlavy brouka. Mám 4 sekery (pátou Fiskars štípací nepočítám, nepoužívám ji, byl to omyl). Proto jsem se o to začal zajímat.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#68 30-10-2020 11:56:25

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

tibet napsal(a):

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 45_999.jpg


předpokládám že by kalená určitě být měla.

jako matroš tady v aj píšou tohle: Silicon Manganese Spring Steel at 58RC


https://www.baryonyxknife.com/rimaxe.html

jeto v aj, protože italsky neumím:-) a u nás se neprodává.

Material vyzera zložením ako ako 13 270 resp 1.5028 pozri diamantové pilníky

https://www.diamantovekotouce.cz/diaman … 30-200-160


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#69 30-10-2020 18:54:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

bourač napsal(a):

tu jistotu výbuchu by bylo potřeba upřesnit, výbušná koncentrace potřebuje iniciaci - sama od sebe nebouchne.
Plynový potrubí jedno jestli metan nebo svítiplyn po ohřátí bouchaj i když jde o staré mnoho let otevřené potrubí.

Přidám  ještě trochu  OT.  To  asi  bude podobný  problém  jako  v jiném  vlákně diskutované  zavařování benzínových  naftových  či  jiných  nádrží,  taky třeba i  dlouhodobě prázdných  a odvětrávaných. I u  toho  potrubí  s HNO3 může být podobný  problém,  usazené nečistoty mohou  obsahovat  současně hořlavé  látky a současně látky, které  po  zahřátí  uvolňují  kyslík.

Offline

 

#70 30-10-2020 19:56:03

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

senior : už chápu, nejprve sem tomu dobře neporozuměl. smile
je poznat že jsi zkušený praktik


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#71 02-11-2020 18:31:27

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Famater napsal(a):

Ještě k původnímu tematu:
Firma Helko vyrábí sekery , které mají tvrdost 52-56 Hrc podle typu. Prodávají i pilník. Dá se u nás objednat.:
http://www.sekery-helko.cz/katalog/226-pilnik.html
nabízejí také brousky "puk".
Tibet, ta tvoje sekera je hodně dobrá. Z manganové pružinové oceli a Hrc 58. Při té tvrdosti bude také hodně houževnatá. Tím broušením pilníkem jsi mě dal do hlavy brouka. Mám 4 sekery (pátou Fiskars štípací nepočítám, nepoužívám ji, byl to omyl). Proto jsem se o to začal zajímat.

díky za tip! seker jak se zdá není nikdy dost! dobrá a praktická informace má cenu nad zlato, a já se je snažím sbírat po celý život, protože jich nikdy není málo!
ten tvůj pilník od helka bude si něco jako tenhle od banco, ne? určitě dobrá kvalita. https://www.amazon.de/-/en/Combination- … mp;sr=8-33
---------------------------------------------------------------
u mě to byla láska na první pohled ( originální design, rozumná cena, váha a délka topůrka do batohu ) navíc žádný pozdější dumání nad klínkem atd.
zrovna jsem se vrátil z brd a nezklamala jako vždy!
----------------------------------------------------------------
p.s. a kdo by chtěl nějakou extravagantní, tak si může spíchnut třeba tuhle:-)
https://www.instructables.com/Cross-Bladed-Axe/     https://www.youtube.com/watch?v=xSszI0R … e=emb_logo

        _
       /(|
      (  :
     __\  \  _____
   (____)  `|
  (____)|   |
   (____).__|
    (___)__.|_____
lesu zdar a sekerám zvlášť!

Editoval tibet (02-11-2020 19:18:07)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#72 02-11-2020 19:44:55

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#73 02-11-2020 20:02:02

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Ještě k tomu tématu. Sekera. čím jednoušší tím lepší. Důležité je, aby byla vyvážená a vhodně tvarovaná pro práci, pro kterou je určena.  Na dřevo, které je na videu to může fungovat, Ale jinak to je k ničemu. Když se mu tam připlete suk a sekeru mu to sevře, tak se hodně natrápí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#74 02-11-2020 20:27:17

tibet
Člen
Registrovaný: 02-11-2009
Příspěvky: 98

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

Famater napsal(a):

Ještě tu je tento pilík:
https://www.ynaradi.cz/pilnik-na-pily-f … aYQAvD_BwE

jó český ajax pilníky , kvalita taky mluví za sebe!
já většinou beru sekyru nejdřív hrubým diamantem, pokud je problém s ostřím, a pak různejma kamennejma a diamantovejma brouskama.
na konci to voblíznu jemnou brusnou pastou a obtáhnu přez kůži. ten pilník je hlavně na nejhrubší úpravu ostří po nějakejch nehodách, zaplať pánbu, zatím vše bez problémů.
týpek na jednom videu doporučoval na sekery s tenkým ostřím, ještě dělat mikro ostří (micro bevel), který zabránil jak ohýbání, tak i ulamování ostří.
tak jsem to podle něj udělal, a zatím na jedničku!
každej si samo brousí svojí sekeru po svém na specifickou práci pro ní určenou...

tamten odkaz na sekeru byla spíš humorná záležitost:-)


   ___                                     ___ 
  (o o)                                    (o o)
(   V   ) a takhle to dělám já (   V   )
--m-m-----------------------------m-m--

Editoval tibet (02-11-2020 20:44:41)


( ͡~ ͜ʖ ͡°) „Rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková"

Offline

 

#75 03-11-2020 08:40:44

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: kvalitní pilníky na broušení ostří sekery

tibet: daj potom vediet ako sa brusi 58HRC sekanym pilnikom..


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče