SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
JaroslavPavel napsal(a):
odvádíte pozornost na téma zrychlení dějů , ale tomu tady všichni zúčastnění věří a nezpochybňují to .
Já tady jen od začátku tvrdím, že dnešní i levný invertor svařuje lépe. A že pokud to není ze zájmu o elektrotechniku, tak se tento muzeální exemplář má poslat k recyklaci. Viz můj příspěvek #52
habaso napsal(a):
Nejen u tohohle platí:
A) Jste fanda do elektrotechniky - hledejte závadu, proměřte průběhy podle dokumentace, porovnávejte s lépe fungujícím stejným zařízením. (Ono to možná ani závadu nemá, jen prostě tehdejší produkce neměla všechny tranzistory se srovnatelnými parametry či životností).
B) Potřebujete svařovat - vyhodťe to do sběrného dvora k recyklaci a kupte si něco novějšího, podle potřeby buď profi pro bezproblémový servis po mnoho let, nebo něco laciného, co stačí domů do garáže a co si má rychle "vydělat samo na sebe" aby to šlo za pár let vyměnit za jiný nový stroj obdobné kategorie.
Pokud platí A, schémata, parametry a oscilogramy už tu máte.
Pokud platí B, tak si zajeďte někam, kde prodávané stroje předvádějí a tam si vyberte s čím se Vám bude nejlépe svařovat.
A jinak jsem se opakovaně ptal, jak v té svářečce funguje ARC Force, co mají dnešní invertory a proč svařují lépe. A navzdory všemu vyjadřování se o všem možném jsem se nedozvěděl správnou odpověď. Nijak, protože to prostě není technicky možné, místo toho tam tohle plní tlumivka, která to ovšem dělá hůře, protože když nic jiného, tak to dělá 2000x pomaleji. Což přesně způsobuje, že svářeči se bude hůře pracovat s tímhle starým zdrojem, než s dnešním. A to nejen někomu jako já, kdo elektrodou nikdy nic nesvařoval, ale i člověku, co už běžně svařuje invertorem a tohle vezme do ruky po nějaké době a neodpustí mu to věci, co invertor ano.
A jinak pane JaroslavPavel máte super znalosti, které oceňuji a opět opakuji, já tu diskutuji v míru a v klidu a na nikoho nedělám ani ramena, ani se nijak nepovyšuji, sám toho spoustu nevím a neznám. A i na to, proč platí výše uvedené jsem přišel až s tím vzájemným odpovídáním si. Peace
Offline
JaroslavPavel napsal(a):
Pokud aspoň na chvíli kouknete , tam kde jste se dožadoval od účastníků fóra vysvětlení jakto že ta tlumivka umí vyrobit napětí a pak na odpověď dlabete ( lze to vyjádřit i sprostěji )
Já na nic nedlabu, já už dávno chápu, co se tam děje. Spoustu věcí třebas nevím hned, ale tou debatou se na ně podívám, pochopím a nebo si přečtu a dostuduji.
Jenom říkám, že nic z toho nemá schopnost fungovat srovnatelně s ARC Force v invertoru. A to je pravda.
Offline
Pane Lukas-
To napětí 60 V je asi střídavých . Má to logiku , protože stroje z doby výroby 1991 cca , a v té době bylo povoleno dotykové napětí v prostředí suchém tedy bezpečném 65 V střídavých a 110 V DC, pro určité zvlnění napětí .
Takže výrobce šel na hranici povolenou normou ČSN 34 1010 v té době platnou.
To pouze " západáci si upravili podmínky pro zapalovací napětí oblouku , aby mohli požívat napětí nejprve 80v a posléze až 113 V naprázdno . Ale když se svářeč dostane do vlhky tak ho mašina pěkně pokope ...ale to není problém pro habaso on držet kleště nebude .
byl to taky jeden z obchodních triků tehdy používaný pro zlepšení konkurence schopnosti dovážených strojů a těm dával zkušební ústav v Troji výjimku .
Tož tak se věci mají .
Offline
Pane habaso .......
možná máme každá strana jinou představu o tom co je to ARC Force .
Můžete nám co jsme takto odklonění od pravé informace o tomto ději , můžete nám prosím co nejpodrobněji popsat , co že to vlastě ten ARC Force je . Možná , že najdeme společnou řeč, anebo zjistíme důvod odlišné představy .
Tedy proč je ve stoji , kdy začne působit a jak v tom stroji působí a jak to vnímá svářeč při práci .
Offline
JaroslavPavel napsal(a):
Pane habaso ....... možná máme každá strana jinou představu o tom co je to ARC Force .
Já už s dovolením budu tohle vlákno jenom číst a budu Vám držet palce, abyste s kolegou našel eventuální příčinu toho, proč má pocit, že mu to špatně funguje. Proč to nemůže fungovat srovnatelně s dnešními zdroji už chápu a osobně s něčím takovým nikdy nepřijdu do styku a když ano, půjde to do sběru či někam na bazoš pryč. Tady Vám nebudu už dráždit lidi co nesouhlasí s tím, že není nerozum vyměnit součástky za 150Kč v části obvodu, co prošla přetížením mazajícím nápisy z výkonných rezistorů. Díky za diskuzi
Editoval habaso (28-12-2022 16:24:17)
Offline
Pane...smekám ...
Offline
Pomůže vyřešit problém to, že UTA 200 zapůjčím ??????
Nejraději bych ji viděl v rukách pana Jaroslava Pavla.
Pane habaso s UTA 200 JSEM NASVÁŘEL HODNĚ a nikdy bych ji nedal pryč ,svařuje stejně jak Fronius TP1500 ,který také vlastním.
Výhoda invertoru je váha a 230 V
Editoval emanuel1200 (28-12-2022 16:53:07)
Offline
JaroslavPavel: Chtěl bych se prosím jen zeptat. Co jsem se učil na učilišti při základním kurzu na obalovanou elektrodu ZE-1, tak to co jste popsal, že napětí naprázdno je u střídavého proudu 80V a u stejnosměrného až 113V. Kurz jsem absolvoval někde na rozmezí 90. let minulého století a začátkem tohoto století, tedy 2000. Nevím jestli některá ze starších mašin opravdu měla napětí i 113V, na učilišti jsme měli myslím WTU 400 s DO, tam bylo napětí myslím kolem 80V? I tak bylo zapalování oblouku luxusní. A co jsem jinak párkrát svařoval s mašinami zde zmiňovanými UTA-200 apod. tak napětí bývalo jen asi do těch 65V.
UTA-200 má myslím kolem 60V a zapalování oblouku mi připadalo trošku horší, ale svařování je podle mě slušné.
Podle mě je celé tohle téma jen o tom co už bylo napsáno, že tazatel srovnává moderní invertory se starou trafosvářečkou. Prostě to bude JINÉ svařování, trafosvářečka neodpustí chyby svářeče, které moderní invertory umí srovnat.
Offline
Pane emanuel: není potřeba nic půjčovat , pan Lukas ještě nedodal měření napětí naprázdno a údaj máme z technických listů výrobce .
Takže zbytečně by jste se tahal s mašinkou .
Ona perfektně vaří a když je v takovém stavu jak má být tak zapaluje oblouk i na zrezivělém materiálu a nemusí se před svářením obrušovat .
Toto zatím neplatí o té mašince pana Lukáše ... ale i on ji do toho stavu dopracuje .
UTA 200 má sice výkonový můstek se dvěma řízenými tyristory , ale pro funkci tlumivky nemá nulovou diodu , ta by odstranila i v tomto stavu vypínání---zhášení oblouku . ale protože je v mašince vada , která až se odstraní tak i tu nulovou diodu nebude potřebovat .
Offline
Pane varoku :
Je pravda , že starší mašiny mají nízké zápalní napětí dokonce jsem měl takové , že toto napětí bylo 47 V a zapaloval se oblouk velmi špatně a při vaření musel mít svářeč velmi jistou ruku , pro případné zvýšení jejich napětí a snazší zapálení stačilo dodat do mašiny elektrolytický kondenzátor na výstupní svorky a alespoň to zapalování se výrazně zlepšilo. vycházelo se z toho , že pro svařování přece jenom není to napětí vyhlazené a prozapálení je potřba dosáhnot špičkové hodnoty napětí , ona po zapálení ihned prudce klesá , ale oblouk již hoří a to už tady na fóru bylo hoří na napětí , které je popsáno
vztahem U oblouk = 24 +0,04*I
Tedy při 100A musí být na svorkách stroje 28 V .
To že vám připadalo zapalování UTY horší svědčí o tom , že stroj už začínal mít stejnou vadu jako má tento stroj pana Lukase .
Bohužel , toto je vada celkem pravidelná , vzniklá zestárnutím součástky . Po výměně bude makat jako víno.
Ty vyšší napětí si dovolili výrobci dávat do strojů jako například Fronius protože proud o velmi vysoké frekvenci jakou používají oni nepopálí svářeče ve vlhkém prostředí tak bolestivě nebo silně jako proud s nízkou frekvencí .Tam vstupuje do hry i vodivost lidské kůže a taky hloubka vniku vysokého kmitočtu do vodivých materiálů a tedy i do lidské pokožky .
Pro změnu můžou být na závadu například kovové hodinky na ruce , al to zase bývá u požití strojů se sériovou nebo paralelní rezonancí a ten stroj vyzařuje a v blízkosti vln se popálíte ..něco jak mikrovlnky ale bez těch vnitřních krytů . Tak se to k nám dováží z Číny . Taky máme i vlastní výrobce takových strojů .
Stroje s měniči mají ten problém , že se musí na zapálení oblouku požít vyšší napětí a tedy jim narůstají nároky na výkon koncových stupňů a tedy se stroj prodražuje . Elegantně to udělali Froniusové, kdy použili násobič napětí (násobič dvěma ) a přitom si ponechali převod hlavního transformátoru takový , aby stroj dodával hodně proudu do taveniny sváru , proto se Vám s těmi stroji dobře pracuje . Stejnou taktiku mají u Selca s vynikajícími výsledky .
Jinak běžné invertory bývají i někdy hodně ošizeny , ale pokud už je máte musíte s e s nimi naučit dělat ...pak to chce citlivou ruku na vedení elektrody .
Nízké zápalné napětí potřebuje i očistit kov , aby nebyl rezavý , protože ta rez zvýší natolik odpor že ani ARC Force na to nestačí .
Pak je to jen obchodní trik na klienta .
Ale technicky se toto velmi špatně napravuje ...jo někdo to tady napsal ...koupí si tarbanta a chce z něj mít mercedes.....
Už jsem narazil i na stroj celkem dobře zpracovaný , ale pro ušetření nákladů odvodil konstruktér pomocné napětí řídících obvodů ze svařovacího traf a tedy při každém snížení vzdálenosti na elektrodě klesalo napětí na řídících obvodech a ty vypínali celou řídící jednotku stroje . No to bylo peklo s tím ctít něco svařit . Když jsem požil cizí napětí pro řízení obvodů , mašinka vařila jak na výstavě ... No i takové jsou stroje pro vaši praxi
Psal jste , že trafosvářečka neodpustí chyby svářeče...no nevím , ale vemte si , všichni známe KS250 zvanou kočárek , to je přesně tentýž případ jako UTA , ale v těžším kalibru a protože v době její výroby stály tyristory pro proud 100 A cca 30tisíc kus , tak je řešena místo můstku z diod nebo tyristorů jako dvojčinný transformátor na každé větvi s jedním tyristorem a tlumivku má na rozdíl od UTA stroje samostatnou cca o váze 50kg , ale má použitou nulovou diodu a ten stroj pokud někdo nepraští palicí , tak jede furt a každý komu nevadí , že je tak těžká , si ji pro kovářské práce nechává a nevyhazuje ji .
V tom stroji je pro zajímavost první český operační zesilovač poskládaný z diskrétních součástek . A řízená PWM modulace je tam řešeno blokujícím oscilátorem . Jeho oprava bývá pro většinu elektrotechniků velkým oříškem. Jsou v něm samé stejnosměrné vazby a to už elektronici zapomněli .
Takže trafosvářečky na DC nemusí být na odpis . Dokonce jsem jednomu automechanikovi upravoval UTA 200 na zkoušení startérů , které opravoval ve své dílně . Případně na startování traktorů v zimě pro další uživatele . A makají tyto verze jak si zadavatelé přáli . Ti co takovou úpravu spatřili , tak ji obdivovali . UTA je přepychovou svářečkou v kategorii stejnosměrných transformátorových strojů .
To JS 90F i s usměrňovačem je její chudá příbuzná . V Elektrokově jsou zaměřeni na výrobu transformátorů a ne svářeček . Na některé jejich stroje jsem svého času dělal nějakou technickou úpravu a přineslo jim to mimořádné zisky , ale to už ani není pravda
Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 18:02:11)
Offline
Pane jaroslave pavle. Jaká součásta v ute sestárla? Nulovou diodu tvoří tyristorový modul.
Offline
JaroslavPavel: Aha, tak já měl na mysli spíše ty starší trafosvářečky. U invertorových mašin bývá celkově vyšší napětí a jak jste psal, třeba Fronius Transpoket 1500 jsem zkoušel a tam je zapálení oblouku opravdu luxusní. V jakém stavu byla svářečka UTA-200 se kterou jsem párkrát krátce svařoval nevím. Svařovala slušně, ale to zapálení oblouku už bylo trošku těžší. I když jak už bylo psáno, člověk je rozmlsaný z těch invertorů a když potom zapne klasiku s velkým trafem, tak je to o něčem jiném. S těmi stroji z číny máte pravdu. Myslím tím invertory. Kolik jich ani nemá HOT start, ať už na pevno nebo nastavitelný a nebo mají, ale dost slabý. Napětí naprázdno stěží 50V a a to je dost málo. Moje gama má myslím něco přes 80V a tam je zapalování oblouku na slušné úrovni, u menších průměrů elektrod dávám vyšší hodnotu HOT STARTu a není problém.
Moc děkuji za podrobné vysvětlení.
Offline
Doplnuji informaci. Moje UTA má napětí naprázdno 64,7V měřno v DC režimu. Po přepnutí měřáku na AC tam jsou jen nějaké milivolty...
Offline
Pokud chcete měřit střídavou složku použijte oddělovací kondenzátor nebo si můžete poškodit měřák na střídavém rozsahu , neříkal jste jakým měříte , ale očekávám převodník s dvojitou integrací a toho vy ta superponovaná složka DC o hodnotě 60V mohla na milivoltových rozsazích zničit .
I když většina měřidel má ochranu proti .........špatnému připojení .
Pane ,
Nulovou diodu nemůže tvořit nebo zastoupit můstek ani z diod ani napůl řízeny tedy dvě diody a dva tyristory.
protože nulová dioda se automaticky otevře , když na tlumivce ( indukčnosti ) začne narůstat napětí opačné polarity a tedy ostatní aktivní prvky ( diody a tyristory ) jsou zavřeny . tím že se otevře, zůstane zachovám proud který obvodem tekl a energie na tento proud se spotřebovává z jádra té tlumivky . Takže když má tlumivky málo železa , tak tento efekt dodatečného proudu brzo zanikne a oblouk stejně
zhasne .
Pane vidím nebo dříve čtu , že chcete znát vadnou součást toho vašeho stroje :
Tu opravu budete dělat vy nebo na tu práci máte někoho sjednaného .
Vy jste elektrikář nebo jiná profese .
Pokud by se Vám to zdálo být drzé nebo jinak nevhodné , z mé strany , nechám toho vyptávání a chtěl bych to případně slyšet na telefonu .
Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 18:43:57)
Offline
A ta sestarnuta soucastka?
Offline
Ano vadna soucastka mne zaujima. Ano opravu budu delat já. Ano jsem elektrikář. Co se tyče te nulove diody: ano opravdu jsem presvedceny ze ji tvori oba tyristory v diodovem bloku. Oni jsou totiž pravě v době pohasinami oblouku otevřené.
Offline
Drobna poznamka k matematickemu aparatu.
Zaznel zde termin "diferencialni rovnice". Pokud by nekoho zajimalo samostudium prechodovych deju (nejen elektrickych, ale i obecnych) pak ho odkazuji na Laplaceovu transformaci, diky ktete lze tyto rovnice efektivne resit.
Predpokladem je zakladni znalost diferencialniho a integralniho poctu. Zminim, ze Fourierova transformace je specialnim pripadem Lap.t.
V LT se obecne resi vsechny odezvy dynamickych sytemu na komplexni signaly...to jest drobna rada tem, kdo do taju prirodnich hloubeji proniknouti chteji...
Offline
citujem:
A) Jste fanda do elektrotechniky - hledejte závadu,
B) Potřebujete svařovat - vyhodťe to do sběrného dvora k recyklaci a kupte si něco novějšího,...
koniec cit.
Až novodobý stroj vydrží toľko čo starý, že po 40 - 50 rokoch bude stále funkčný, rád všetky svoje stariny odnesiem hneď do šrotu. Dnes ale nie je istota, že či invertor odložený 5 rokov v regále, bude po vytiahnuti z police ešte zvárať...
Offline
Hmmm, opět 5 stránek o ničem, svářečka neopravena a řeší se zde div ne štěpení jádra. Hlavně jeden jedinec, který sem čerstvě vtrhnul, bude mít jistě již tenisový loket.
Poslední dobou se zde i banální dotazy řeší formou, zda bylo dříve vejce, či slepice, nebo za to může Babiš či Fiala. Odpovědi typu zahoď to a kup si červenou jsou taky nad zlato. Pokud chce někdo oprašovat starý stroj, tak k tomu má nějaké důvody, stejně jako ten, co hned letí do krámu pro nový. Pak to nemá okolo nás vypadat, tak jak vypadá.
Offline
Ale naopak, je tady spousta dobrého obsahu jak o teorii, tak o té konkrétní svářečce. Je tady vysvětleno, proč dobře navržený moderní zdroj bude vždy svařovat lépe, než tyhle staré transformátorové.
Bohužel k tomu přišlo i dost lidí, kteří měli jen a pouze potřebu něco naplkat (viď zahajskej, joe66 a další, také Vás mám rád a díky za vaše věcné obohacující sdělení).
Offline
davidma napsal(a):
Drobna poznamka k matematickemu aparatu.
Zaznel zde termin "diferencialni rovnice". Pokud by nekoho zajimalo samostudium prechodovych deju (nejen elektrickych, ale i obecnych) pak ho odkazuji na Laplaceovu transformaci, diky ktete lze tyto rovnice efektivne resit.
Predpokladem je zakladni znalost diferencialniho a integralniho poctu. Zminim, ze Fourierova transformace je specialnim pripadem Lap.t.
V LT se obecne resi vsechny odezvy dynamickych sytemu na komplexni signaly...to jest drobna rada tem, kdo do taju prirodnich hloubeji proniknouti chteji...
Zapomněl jsi na Chanon-Kotelnikovu větu .....
Offline
Pan se jmenoval Shannon .
Offline
Jojo, to byl von. A s kotelníkem vyplodili vzorkovací teorém ....
Offline
Mně spíš připadá, že se defakto hádáte o tlumivce. Kde je dobrá dynamika stroje a kde je hmotnostně dost velká tlumivka, nebo případně takové svařovací trafo, které funkci tlumivky částečně supluje, tam na dobré svařování stačí i nižší napětí naprázdno. Protože ta tlumivka potřebné vysoké napětí, třeba 100 Voltů při patřičném proudu vyrobí sama při přerušení oblouku. A tím ho znova zapálí.
U polovodičových invertorů, , které musí být lehké a malé, těžká tlumivka být nemůže a proto se to musí nahrazovat napětím naprázdno plus dobrou charakteristikou invertoru, který i při poměrně vysokém napětí dává nějaký slušný proud na udržení nebo opětné nahození oblouku.
Offline
Zato já jsem přesvědčen že jsou to opravdu vlákna o h o v n ě . Nic nepřinesla .
Offline