SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
bobobo napsal(a):
Při sváření elektrodou vzniká určitě spousta nedobrých plynů , ale kdyby tam byl fluorovodík v nějakém větším , než stopovém množství , tak už je polovina svářečů mrtvých .
Tak zrovna při svařování basickými elektrodami je v dýmu ze svařování až 32% Fluoru. Záleží na elektrodě. Nejvíc je v dýmu z nerezových elektrod.
http://tzs.kmm.zcu.cz/pochody.pdf
Najděte si tam "Příklady svářečských technologií z hlediska produkce a složení tuhé a plynné fáze aerosolů za určitých pracovních podmínek" Je tam tabulka a údaj v procentech zastoupení všech škodlivin. Pravda je, že to není ve formě fluorovodíku. Většinou fluorid sodný.
Online
No kolik fluorovodíku tek dým obsahuje záleží hlavně na vlhkosti BASICKÉ elektrody, protože při vyší vlhkosti se bude v oblouku tvořit více vodíku a ten se sloučí s fluorem který se tam vytváří rozpadem z kazivce který je obsažen v obalu již zmiňované basické elektrody...tak nám to kdysi vysvětlili ve svářečské škole.A kolik je toho sajrajtu v těch "čínách" určitě nikdo ani nekontroloval...
Offline
Kramlik napsal(a):
No kolik fluorovodíku tek dým obsahuje záleží hlavně na vlhkosti BASICKÉ elektrody, protože při vyší vlhkosti se bude v oblouku tvořit více vodíku a ten se sloučí s fluorem který se tam vytváří rozpadem z kazivce který je obsažen v obalu již zmiňované basické elektrody...tak nám to kdysi vysvětlili ve svářečské škole.A kolik je toho sajrajtu v těch "čínách" určitě nikdo ani nekontroloval...
To vám vysvětlili velice správně. Ty "číny" nemohu posoudit, ale nemyslím, že by se zrovna v tomto nějak podstatně lišily.
Online
Fluorovodík je kyselina a velice , velice reaktivní , proto se ihned slučuje s dašími prvky z obalu elektrod . A zaměňovat fluorovodík za fluorid , to je tedy tvrdá střelba . Nalej si do talíře kyselinu solnou HCl (ta Tě nezabije) a nasyp si kuchyňskou sůl . Doufám , že rozdíl poznáš . Pokud by jsi náhodou vlastnil kyselinu fluorovodíkovou (HF rozpuštěný ve vodě) , vžádném případě to nezkoušej . Smrtelně jedovatá .
Offline
bobobo napsal(a):
Fluorovodík je kyselina a velice , velice reaktivní ,
No to jste nám sdělil novinku. Všechny halogenové kyseliny jsou velice reaktivní.
bobobo napsal(a):
proto se ihned slučuje s dašími prvky z obalu elektrod .
Hloupost! Slučuje se převážně s oxidy kovů. Z obalu elektrod se tepelným rozkladem uvolňuje F.
Fluoridy se přidávají do obalu elektrod (i různých tavidel) proto, protože se rozkládají na fluór, který je vysoce reaktivní a reaguje především s oxidy kovů, které rozpouští aby svarový kov byl čistý.
bobobo napsal(a):
A zaměňovat fluorovodík za fluorid , to je tedy tvrdá střelba .
Kdo to zaměňuje??? Přečtěte si komentáře ještě jednou a pak suďte. Jasně píšu, že se nejedná o fluorovodík, ale fluór a fluoridy!!! Nicméně svařováním vlhkou basickou elektrodou malé množství HF vzniká. To je ale špatně!!! Ty elektrody MUSÍ být suché. To se zde bavíme o extrémní situaci.
bobobo napsal(a):
Nalej si do talíře kyselinu solnou HCl (ta Tě nezabije) a nasyp si kuchyňskou sůl . Doufám , že rozdíl poznáš . Pokud by jsi náhodou vlastnil kyselinu fluorovodíkovou (HF rozpuštěný ve vodě) , vžádném případě to nezkoušej . Smrtelně jedovatá .
S kyselinami a všemi možnými chemikáliemi jsem obeznámen už od roku 1965, kdy jsem úspěšně ukončil studium chemie.
Online
Já o nějaký pátek déle , a potom nějaký rok v Semtíně . A jinak se snažím přiblížit věc neznalcům chemie a nestraším je nesmysly .
Offline
bobobo napsal(a):
Já o nějaký pátek déle , a potom nějaký rok v Semtíně .
Sakra, ten svět je malej. No, já pracoval od 1965 do 69 v Synthesia Kolín, což byl závod Synthesie Pardubice - Semtín. Vyráběla se tam kyanová chemie - kyanidy v Draslovce a silikony v Lučební Kolín. V Semtíně jsem párkrát byl na exkurzi. Můj osud rozhodlo, že jsem neodvolal nesouhlas s okupací v srpnu 68. Musel jsem se přeorientovat z chemie na sváření. Potom práce ve Frigera Kolín a pak po montážích po ČSSR, kde mi StBáci stejně pokoj nedali. Tak jsem nakonec zkusil štěstí za vodou. Ale to je mimo rámec zdejší diskuse....
Online
nahodou zaujimave .. aby ste nezistili za chvilku ze ste bratia :-)
Offline
Souhlasím, určitě by pro mnohé z nás bylo zajímavé vědět, jak jste se dokázal v USA prosadit, to určitě nebylo vůbec lehké. Jinak, ač jsem v té době ještě zdaleka nežil chápu 68 jako naprostou katastrofu, která režim definitivně odepsala a kdy jsme přišli o mnoho schopných lidí. Dnes je tu situace taková, že vás sice za trochu levicovou myšlenku ostře odsoudí (jste automaticky komunista), přitom paradoxně ti bývalí funkcionáři a někdejší horliví svazáci, kteří by tehdy budovali velkou kariéru, mnohdy převlékli pláště, přizpůsobili se dokonale nové situaci a jsou v balíku (často v politice, nebo napojeni na ni). Promiňte za OT, nechci tu zavádět diskuzi na toto téma. Jinak říkám, že jsem živnostník, aby mě někdo z něčeho nepodezíral ;-)
Offline
Phavel napsal(a):
Souhlasím, určitě by pro mnohé z nás bylo zajímavé vědět, jak jste se dokázal v USA prosadit, to určitě nebylo vůbec lehké.
Třeba napsat něco k tomu do všeobecné diskuze - pokec .
Offline
K tomu dýmu z levných elektrod, nechci se pasovat na odborníka na výrobu obalovaných elektrod, soudím ale, že u levných elektrod se používají levné nečištěné materiály.
Třeba typu jeden náklaďák správné horniny z nějakého dolu se rozemele na prášek a použije. Rutil, vápenec, oxid železitý, živce, kazivec ... to všechno jsou přírodní nerosty, které by mohlo stačit jen kdesi nakopat a použít. Nebo nějaké odpadní materiály typu prach z odsavače z zpracovny železné rudy či nějaké látky v technické čistotě s 5 - 10 % cizích příměsí.... S tím souvisí i vyšší navlhavost takových elektrod.
Zatímco výrobci kvalitních elektrod přírodní materiály promývají a čistí a uměle vyrobené chemikálie používají ve vyšší čistotě nebo s přesně specifikovanými příměsemi, které v elektrodách nevadí.....
Offline
To Phavel a Radim:
Nemyslím, že jsem se nějak zvlášť prosadil. Znám několik jiných, kteří zde opravdu dosáhli úspěch. Nakonec zakladatel firmy, kde pracuji je Čech, který přišel do Kanady v roce 1948 a v 1950 už založil tuto firmu, která má dnes několik poboček v různých zemích i v USA. Dnes mu je 92 a firmu řídí už jeho vnuci.
Lehké ty začátky nebyly, to je fakt. Zejména jazyková bariéra a to jsem si myslel, před příchodem sem, že něco anglicky umím. Výhoda byla, že jsem už měl z domova dost velkou praxi a zkušenosti. Tady totiž vůbec nejsou odborná učiliště jako to bylo za socialismu u nás. Firmy zde potřebují hotové řemeslníky a nikdo do výcviku nechce nic investovat. Takže vyučení lidé z ČSSR a vůbec z Vých. bloku zde měli v tomto výhodu. Ale stejně, začínal jsem tady umývat nádobí v restauraci, která se hrdě jmenovala BONANZA, což znamená zlatý důl. No pro majitele možná, pro mne nikoli. smile
Nebudu zde popisovat podrobnosti, ale časem jsem sehnal sváření a zde když dokážete, že něco umíte, je to OK. Největší problém mi zde dělala rozdílná soustava měr, vah i objemů. Taky úplně jiné značení materálů, normy ap. Ale naučit se dá vše.
Měl jsem trochu štěstí, že jsem se poměrně brzy dostal do firmy. kde si kvalifikovaných lidí opravdu cení. Dokonce všechny zkoušky mi uhradila firma. To zde vůbec běžné není. Ve svářecí škole jsem zaujal šéfa a posléze, po absolvování určitých kurzů, jsem tam pracoval na částečný úvazek jako instruktor. Jako druhé zaměstnání, neboť peníze bylo potřeba. Mnoho let jsem pracoval jako svařeč všemi běžnými metodami - TIG, MMA, MIG, SAW, PAW a PPW. Měl jsem zkoušky jak AWS, tak i pro NAVY a pracoval na vysoce specializovaných výrobcích. Měl jsem možnost svařovat všechny materiály používané k průmyslovým účelům. Všechny možné druhy ocelí, Alumium, Titan, Zirkon, různé druhy trvrdokovů ap. Jednak ve svářecí škole a potom zde ve firmě. Vyrábíme zařízení pro zkapalněné plyny, armatury pro energetiku, chem. a ropný průmysl.
Potom se mi naskytla příležitost udělat si zkoušky na AWS Welding Inspector a vzal jsem práci po kolegovi, který z této posice odešel do penze. To dělám doteď, ale odchod do penze se mi taky blíží...
Online
Sice je tohle vlákno už dávno u ledu ale přece jen... Mám zmíněné elektrody (celé označení je J 421 E6013). Už jsou pár let staré, ležely v suchu ve skladu.
Dnes jsem je otestoval na prachobyčejném trafu z Bauhausu a můžu říct, že jak zapalování oblouku, tak vedení svaru, tvar housenky a oklepávání strusky jsou v pohodě. Svařoval jsem venku, takže množství kouře a jeho složení jsem neřešil. Rozhodující je, že s nimi doma v pohodě svařím co potřebuji, že jsou levné a běžně prodávané, použitelné i na trafu, toť vše...
Offline
Ahoj, dal jsem na Vaše rady a vyzoušel jsem elektrody Spawmet Perfekt 25 a vaří perfektně. Zkoušel jsem svařit dva plechy tloušťky 10 a 8mm k sobě. Úprava pro Xko, cca 30°, mezera cca 1,5mm. Takhle vypadá svár. Struska sama po chvíli odskočila ze sváru :-) Po vyvaření 3 elektrod nebyl v dílně žádný kouř.
Vařil jsem Gamou 160 na cca 90A.
http://rimmerak-freewind.rajce.idnes.cz … perfekt_25
Offline
Ja som kedysi dávno robil kurz na CO2 a vtedy sa tam pre zváranie elektródami používali nejaké turecké, instruktor hovoril že sú dobré. Ja neviem, robil som to COčko. No pár mi chalani dali a teraz ich používam. Vedľa v obchode ich predáva za 3,7€/kg.
Offline
Stránky: 1 2