SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý den
Chtel bych poprosit s pomocí s usměrnovačem nejsem až tak velký specialista na elektro ale kdysi jsem si stavel usměrnovač na trafo TMB-125 je postaven ze 4 vykonostních diod 200A zapojených do Gretzová můstku a velké tlumivky je tam kondenzátor 400 micro faradů a menší kondenzátor 22M a odpor na vybíjení techto kondenzátoru napětí naměřím na výstupu 48V stejnosměr a 25 V střídavých mate mě to střídavé napětí, velka tlumivka je navinutá hlinikem při svařování to dost prská není slyšet ten typický šumivý zvuk stejnosměru nevím čím to vyhladit (vetším kondezátorem nebo více kondenzátory?) při svařování bazikou oblouk zhasíná, že se špatně zapaluje přičítám nizkému napětí ale proč i při svařování zhasíná?
Děkuji za rady.
Offline
Tam najskor neaky skorodovany spoj pozri , a potom elektrolity , ktore bude treba asi po 20rokoch vymenit ... aby ti stuplo napetie jednosmerne naprazdno , ale to bude stale malo z 48V striedavych po usmerneni na 65V jednosmernych na jedno fazovu zvaracku ... a hlavne usmernovacie diody premeraj ci nie su prerusene od takych malych stvornohych :-))
Offline
spoje jsou dobré ,elektrolity jestli myslíš kondenzátory tak ty jsou cca 1/2 roku staré asi před půl rokem jsem našel tady tyto stránky a na nich schéma usměrnovače s velkou tlumivkoua kondenzátoryjsem koupil nové podle toho schématu ,diody jsem přeměřoval jsou dobré,diody s tlumivkou jsou staré přes 15 let ale v tom by problém být neměl
Offline
jake je zmerene stridave napeti na vystupu z trafosvarcky , jake je stejnosmerne na vystupu z mustku? [obe naprazdno , a trafo rutilkama vari dobre?]
kondenzatory jsou predpokladam zapojeny na vystup z mustku , tedy jeste pred tlumivku. zvysovani kapacity kondenzatoru by nemelo mit vlivu na svarovaci vlastnosti , pac zde slouzi predevsim k ochrane diod proti napetovym spickam , o nejakem vyhlazeni vzhledem k jejich kapacite a velikosti protekajiciho proudu nenuze byt reci.
kdyz jsou tedy diody v poradku , napada me leda tlumivka - jsou civky zapojeny spravne za sebou? prurezy , vzduchova mezera ? jinak me nenapada , proc by tak jednoduche zapojeni nefungovalo
Offline
Nakresli nám schema , jak to máš zapojené , změřil jsi jednotlivá napětí , jaká jsou naprázdno . Vyfoť tu tlumivku z blízka , ať jsou vidět vodiče i mezera . Diody kontroluj dle http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2694
Offline
Jestli k tomu můžu co říct....
Obecně usměrňovač vždy nějaký voltík z trafa "sežere" Takže jestli výstupní napětí trafa bylo už na spodní hranici, usměrńovač ho o trošku ještě sníží a potom je svařování problém.
Usměrňovače jsou potom dvojí.
Jedny s velkou tlumivkou, přes kterou jde celý svařovací proud. Ta tlumivka musí ten proud snést plus se musí v železe tlumivky naakumulovat tolik energie, aby dodávala svařovací proud i v době, kdy usměrňovač nejede. Nějaký velký elektrolyt mezi usměrńovačem a tlumivkou potom působí proti tlumivce, protože svým nabíjením prodlužuje dobu, po kterou usměrňovač nedodává svařovací proud a ze svého vybíjení zhoršuje charakteristiku tlumivky.
Druhé jsou s malou tlumivkou, kdy je nějaký pomocný usměrňovač, obvykle se zvýšeným napětím, elektrolytem a malou tlumivkou, která se připujuje paraleleně k hlavnímu usměrňovači. malý usměrňovač, elektrolyt a tlumivka je pak dimenzována celkem na proud 2 - 10 ampér, který by měl v době , kdy usměrňovač nejede, dodávat proud, který udrží oblouk.
To je ale obojí tady na tomto webu popsáno v mnoha článcích, teorie i různá konkrétní provedení usměrňovačů.
Offline
V zhledem k tvé poslední větě a nečtení úvodního příspěvku , pokládám tvůj příspěvek za nesmyslný . Nemáš co říct ....
Offline
Tak jsem si s tím dneska hral takže na výstupu z trafa jsem naměřil 51V střídavých na výstupu z usměrnovače 73V stejnosměrných obě dvě hodnoty byly naměřeny bez zátěže (nevím jak jsem minule naměřil střídavé napětí na výstupu pro svařovací kabely nechapu tu dneska tam nebylo) diody jsem přemeřil jak měřákem-ohmetrem tak žárovkou napojenou na nabíječku ( nemam volnou autobaterii )diody jsou v pořádku propouští jen jedním směrem ,měřil jsem vzduchovou mezeru na tlumivce a má 4,25mm jak nahoře tak dole ,kondenzátory mám zapojeny na vstupu do tlumivky a na výstupu pro svařovací kabely na tlumivku je přiveden +pol který přichází na cívku v pravo na hoře má kratší plechy a dole delší už nevím co by stím mohlo být mam podezření na vlhké bazické elektrody strčím jich pár na dva dny k mědené trubce od topení pod mirelon není tam sice 350 stupnů ale 80-90 fakt už nevím
Offline
ještě mě napadá vzduchová mezera na tlumivce je to mezera mezi plechy jednotlivých cívek? mam tam nacpaný tvrdý kartonový papír jak je vidět na fotkach to by nemohlo vadit?
Offline
papir je v poradku.
Nevidim porad ale 100procentne z te jedne fotky tlumivky smysl vinuti civek[bud foto z lepsiho uhlu , nebo nakres , nebo zmerit indukcnost]. Uz ta tlumivka nekdy fungovala?
diody na schematku jsou zakresleny neuplne a jeste obracene , ale to je drobny detail , protoze skutecne zapojeni souhlasi.
Napeti jsou OK. Ze by se az takhle chovaly vlhke EB elektrody , jako ze by zhasinaly se mi nestalo , ani kdyz byly zapojene nevhodnou polaritou , teda na - .
No jestli svarecka na stridavo svari dobre , elektrody jsou alespon susene na topeni , veskere spoje trochu dotazene a bez zretelnych prechodaku , konce civek tlumivky spojene ve spravnem smyslu , tak jedine ze by se prerusovala nektera z diod pod proudem , ale sam tomu neverim.
Editoval pa (21-11-2011 20:17:40)
Offline
Dobrý den,
tlumivka, která je na obrázcích se pro RTB naprosto nehodí. Doporučuji Vám jít schůdnější cestou např.: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042601
Zde máte návod i vysvětlení proč a jak.
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (22-11-2011 21:36:19)
Offline
zdeště napsal(a):
Dobrý den,
tlumivka, která je na obrázcích se RTB naprosto nehodí.
z jakeho duvodu , prosim
priznavam , ze mam prakticke zkusenosti s obema druhy usmernovacu pouze k JS90
Offline
Tak nyní jsem napnutý jak kšandy , co nám zdeště přednese ! Fakt se podívej na smysl těch závitů . Představ si to tak , že kdyby jsi to jádro narovnal i s cívkami do roviny , musí být ty otáčky-závity jedním směrem . Ten kondík to chce ale tak 4-8000u (4-8G) . Musí to makat . Sorry , pak už jedině ruce .
Offline
To zapojení je tak jednoduché, že pokud je tlumivka dělaná alespoň přibližně podle návodu ze Svarinfo, není žádný důvod, proč by to nemělo fungovat. Příčina pak asi skutečně bude někde v nedotaženém spoji nebo špatných elektrodách. Vadnou diodu nepředpokládám.
A ještě dotaz k bobobo: tu kapacitu kondenzátoru jste plácl odborným odhadem, nebo ji máte podloženou nějakým výpočtem? Neúměrným zvyšováním kapacity se v tomto zapojení vlastnosti zařízení zhoršují.
Offline
Až tak , že 2-kama musím vařit na 230 , základní stupeň na 400 dává moc .
Offline
Dobrý den kolego donale,
chtěl bych vědět, jak jste "trefil" parametry tlumivky pro RTB? Tedy: počet závitů, rozměry jádra a průřez drátu?
Snad Vám neradil kolega bobobo?
Ten už tu radil vícekrát a musím opakovat svoji oblíbenou větu :
"zlatý voči, které od něj něco uvidí"
S pozdravem Zdeště
P.S. Kolego bobobo, Vaše poslední rada byla odkaz na tuto adresu: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2694
a asi nejsem tak důvtipný, ale ač jsem příspěvek četl několikrát, tak jsem nepochopil jaký užitek by z něj kolega donal mohl mít. Prosím, poučte zase Vy mne. Děkuji Zdeště
Pro kolegu Pa: tlumivku kolegy donala jsem neviděl a ani parametry neznám a mám dojem, že ani on sám je neví. Jen prostým odhadem usuzuji, že tomu tak bude. Problematika tlumivky a svářecího transformátoru je nad rámec amatérské výroby, snad jen, kdyby se podařilo okopírovat továrně vyráběnou tlumivku k danému transformátoru a ta k RTB, jak známo, nikdy vyráběna k RTB nebyla.
Z těchto důvodů a pro kolegu donala i z časových a finančních důvodů, je lepší zvolit jednodušší cestu. Je vyzkoušená a spolehlivá. například jak už jsem zmiňoval: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007042601
Tolik k tomu proč. Zdeště
Editoval zdeště (22-11-2011 22:04:40)
Offline
zdeště
dobrý den parametry tlumivky neznám dělali mi ji před asi 18 lety v profesionální elektronavijárně zadaval jsem jim parametry z TMB-125 od te doby mi ležela doma a ja svařoval jen trafem asi před půl rokem jsem narazil na tyto stránky a řek jsem si že bych už taky mohl konečně doskladat ten usměrnovač který jsem kdysi začal koupil jsem kondenzátory a odpor podle popisu -usměrnovač IV s velkou tlumivkou a ted to tak nejak dohromady bastlím a nechci abyste se mi tady hádali předem děkuji.
přečet jsem si co radíte a chtěl jsem se zeptat když tedy přidám do obvodu další dvě diody už ne vykonové ale menší jak se píše ve schématech D5a D6
a kondenzátor s 1000 microF mohu použit tu velkou tlumivku co mám nebo tam je striktní požadavek na malou tlumivku?
Editoval donal (22-11-2011 22:49:49)
Offline
Dobrý den,
použijte malou tlumivku, jak je v návodu, parametry jsou odlišné i její funkce je tu odlišná a navíc váha je nepoměrně menší.
Zdeště
Offline
Pro donal: ještě než vaši tlumivku úplně zavrhnete, zkuste změřit průřez železného sloupku, na kterém je cívka a celkové rozměry jádra (tj. vnější šířku, výšku a tloušťku železa). Z obrázků se dá těžko něco přesněji odhadnout. A pokud to půjde, aspoň přibližně celkový počet závitů a dále průřez drátu vinutí. Plocha jádra by měla být alespoň 30 cm2, celkový počet závitů minimálně 50 a průřez vinutí aspoň 18 mm2 Al. Pokud bude průřez jádra menší, docházelo by k přesycení tlumivky a ta už by neplnila svou funkci.
Píši to proto, že vlastnosti usměrňovače s velkou tlumivkou jsou znatelně lepší, než s malou a pokud by byla použitelná (např. po úpravě vzduchové mezery), je škoda ji vyhazovat.
Edit.: Na usměrňovač s "malou" tlumivkou tu vaši nevyužijete, je tam potřeba úplně jiná. Neslouží tady jako akumulátor energie, ale zjednodušeně řečeno hlavně pro fázový posun U-I. Původní originál z továrně vyráběného usměrňovače z Elektrokovu měl EI32x40, 96 záv. průměr 2 mm, vzd. mezera 0,12 mm. Jdou použít i tlumivky z výbojkových svítidel, ale o tom je už spousta informací na fóru.
Editoval Zdenek11 (23-11-2011 14:43:51)
Offline
Bohužel musím napsat , že co píše kolega zdeště ohledně tlumivky jsou nesmysly . Pokud jsem dobře prohlédl tu malůvku tlumivky , tak to opravdu vypadá na špatně pospojené . Vyzkoušíš jednoduše . Svářej s tímto zapojením s tlumivkou a pak jen přepoj ten vývod na tlumivce aby ji proud minul-obě oka na sebe . Pokud nebude rozdíl patrný , bude spojení vinutí špatné . Ještě by mohl být závitový zkrat , ale to je málo pravděpodobné a pokud budeš mít cestu přes okres RK dej vědět a tím strojem výše vyfoceným si můžeš zkusit povařit , případně svůj vzít ssebou . Pochopitelně , narozdíl od kolegy zdeštěho , bude vše grátis . A z příspěvků kolegy zdeště vyplývá , že fci tlumivky chápe jen mlhavě . Tlumivka pro trafo určená neexistuje . Tlumivka je prostě tlumivka a ta má prostě elektrické parametry . A tlumivku , pokud nemá různé vývody , aby měla právě jiné elektrické parametry pro rozsah proudů jako např u WLSP , si každý může doladit vzduchovou mezerou pro proud , který používá nejčastěji .
Offline
Dobrý den,
to jsem netušil, že je to tak jednoduché. Tak až pojedete, kolego donal, přes okres RK zastavte se bude Vám pomoženo a zdarma!!!! píše bobobo.
Bobobo. Díky za osvětlení mé mlhavé představy o tlumivce a za naprosto osvětlující odpovědi: "tlumivka je prostě tlumivka .......". Z Vaší strany jsem takové, vše vysvětlující rady četl již dříve, ale poučení se mi nedostalo.
Končím handrkování s tím, že:
Počkáme na výsledek v případě mé chybné rady se zde veřejně omluvím a přiznám, že tomu naprosto nerozumím.
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (23-11-2011 13:53:17)
Offline
vinuti na maluvce je ve spravnem smyslu.
Offline
Řekl bych že máte špatně propojené cívky na tlumivce. Skuste prohodit začátek a konec jedné cívky. Jestli se nemýlím tak to máte zapojené antiseriove. Vycházím z Vaší malůvky a fotky tlumivky.
Offline
Stránky: 1 2