SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím, dalo by sa urobiť resp kúpiť na klasický invertor bez PFC nejaký medzikus medzi zástrčkou a zásuvkou, aby to krylo straty na dlhých predlžovačkách a pod
Offline
Pfc nekryje straty na predlzovackach, ak ta zvaracka nebude zvarat bez PFC tak ani s PFC
Offline
na čo potom slúži PFC?
Offline
Vzhledem že to není běžná "bižuterie", tak to bude dražší než nová svářečka s PCF. Kolik si už postavil spínaných zdrojů? Další bastlřešení je použít např. napájecí vedení 400V a na 230 transformovat u svářečky, nebo usměrnit a vyfiltrovat před prodlužkou, pokud to umožní vstup svářečky a jiné okolnosti.
Atlan: PCF nekryje stráty na prodlužovačkách, ale ty ztráty významně omezuje.
Editoval KMU1 (06-04-2013 00:45:06)
Offline
Jenže výstupem klasického PFC je stejnosměrný proud , o napětí takových cca 350 - 400 volt. Invertor by tedy musel být tak upravený, aby na toto stejnosměrné napětí fungoval.
Shořel by třeba ventilátor nebo nějaké trafo třeba pomocného zdroje......
Spíš u nějakého lepšího staršího invertoru nebo tak nějak by se mohlo zvážit, jestli místo jeho prodeje a nákupu nového s PFC by nešlo invertor někde u vstupu síťového napětí "rozpojit " a vbastlit obvod PFC dovnitř.
To by byla ale podobná věc jak bastlení celého nového invertoru , po započtení času potřebného na nastudování teorie a na vlastní vývoj by vyšlo mnohem ekonomičtěji si nějakými brigádami na nvý investor s PFC prostě vydělat.
Jinak ale obvody PFC mají budoucnost , jeden aktivní obvod PFC předřazený před spotřebič dokáže ze spotřebiče určeného pro přesné napětí a kmitočet udělat spotřebič, který funguje napájený různým kmitočtem i napětím, tudíž univerzální spotřebič.
Případně spotřebič podstatně více odolný všelijakým výkyvům, které v síti dělá třeba fotovoltaika. Nebo spotřebič rovnou bez měniče připojitelný na patřičný počet FV panelů atd.
Offline
U mňa keď kolísalo napätie(bol uvolnený nulák v des. skrinke )tak sa zapínala na inv. tepelná poistka .Myslel som či existuje nejaký menič ktorý by sa dal medzi sieť a invertor a držal by požadované napätie bez kolísania,ale ak je to drahšie ako invertor tak potom je to tak.Inak pre bežné kutilské zváranie to necítiť.asi to arc force čiastočne reguluje .
Offline
KMU1 napsal(a):
Atlan: PCF nekryje stráty na prodlužovačkách, ale ty ztráty významně omezuje.
O tom slovku vyrazne mozeme polemizovat v malej miere pomaha. Celkovo sa pouziva preto aby sa nedeformovala sinusovka v sieti, a nevznikalo impulzne zatazenie siete. Ak raz si ta zvaracka potiahne 3kW tak to nezachrani nič len spravny prierez kabla.
Offline
Pokud to utáhne jištění, to znamená svařování elektrod maximálně tak 2.5 , pokud invertoru vadí na dlouhých prodlužovačkách podpětí , by se využil příslušný autotransformátor - zvyšovač napětí. Případně v dnešní době polovodičů zvyšující střídač. Výkonově by to nemusela být zas tak velká kráva, protože při správnéím návrhu by na ten autotransformátor i zvyšující střídač měl stačit výkon proud krát zvyšující napětí 20 - 40 volt.. Aby to kompenzovalo právě jen úbytek toho napětí na konci dlouhé prodlužky. Rozhodně by to zvýšilo komfort svařování i jeho kvalitu, pokud invertoru podpětí vadí.
Akorát by to zařízení někdo musel navrhnout a udělat , nevím, že by něco takového bylo hotové někde k dispozici.
Řekl bych ale, že ekonomičtější na dlouhé prodlužky bude používat rovnou nějaký kvalitnější invertor, kterému podpětí nevadí.
Offline
Samotné PFC se běžnému uživateli nemůže finančně zaplatit . Než tu "ztrátu" na vedení zaplatí v elektrice oproti zvýšené ceně invertoru , uběhne hodně vody v potoce a naproti tomu jsou to další díly v invertoru , které mohou a někomu odejdou a další platba za opravu ....
Offline