SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 23-11-2013 11:51:09

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

No já jsem zkoušel svařovat tou svářečkou GE 145 od GUDE a klasicky rutilkami na střídavý proud se s tím svařovat docela dá, i když to není žádný zázrak. Pak jsem zkoušel tu malinkou Parkside a ta se mi zdá kapánek lepší. Ale se zapojeným usměrňovačem jsem ještě nezkoušel. Oproti ale starým klasikám typu WTU 315 co máme v práci apod. je to nesrovnatelné. Dnes se prostě ojebává všude a všechno.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#27 23-11-2013 17:59:21

hindour
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 12

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

pokusím se odpovědět na poslední čtyři dotazy, děkuj m.evil za schéma :-)
dneska už jsem konečně zapálil oblouk a udělal menší housenku, ale vaří tak na dvě věci.
hoši svářečku kupoval můj děda před deseti lety za 4300,- kaček, a po letech jsem jí vyndal ze skříně a chtěl jsem si využít a ona mrcha nevařila a tak jsem začal hledat jak co by se dalo udělat nebo co dělám blběm vařím teprve druhým rokem, tak ledacos nevím a učím se :-)
a když už jí mám doma tak je mi líto, aby se to nevyužilo

Offline

 

#28 23-11-2013 20:03:51

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

Volty na svářečce ubírají za prvé přechodové odpory v kontaktech hlavně sekundáru a za druhé příliš dlouhý kabel.
A zvláště u levné bausvářečky, kde má sekundár co nejnižší napětí, co to ještě jde, může znamenat každý ztracený volt rozdíl mezi zapálením oblouku a svařováním a mezi lepením elektrody a nesvařováním.
Hlavně pokud ta svářečka někde ležela pár roků, je vhodné se podívat dovnitř a všechny kontakty očistit, šrouby povolit, podívat se, jestli nejsou kontakty zkorodované, očistit a zase dotáhnout. Kontakt kleští na elektrodu je třeba udržovat jemným šmirglem čistý stejně tak jako konec elektrody, kterým ten proud z kleští jde. Na uzemňovaqcím kabelu je třeba zkontrolovat kleštinu. Jestli je nějaká levná plechová, ne masívní, doporučuji pro kutilské použití klidně kleštinu úplně vyhodit a na svařovaný předmět tisknout přímo holý konec kabelu nějakou svorkou. třeba menší truhlářskou. Místo na svařovaném předmětu, na které se svorkou přitlačí uzemňovací kabel, je třeba taky očistit do holého kovu nějakým pilníkem.
Svařovací kabely nedoporučuji pro kutilské použití dělat výrazně delší než jsou původní kabely, zbytečně se na jejich odporu ztrácejí volty a ušetřená půl minuta, minuta lepší manipulací je pro kutila zbytečná. Taky je třeba zkontrolovat napětí v síti. Pokud bude na spodní hranici nebo pokud je síť ve špatném stavu či je dlouhý kabel a při zatížení svářečkou napětí v zásuvce hodně klesne, mohou se ty rozhodující volty ztrácet tady.

Potom by měla i bausvářečka, se správnými a nezvlhlými elektrodami  na střídavý proud -( je to napsáno na obalu elektrod) a po nějakém cca pár hodinovém zkoušení zapálení  a udržení oblouku na zbytcích bez problémů svařovat.

S usměrňovačem a ventilátorem bych laboroval až tehdy, pokud s tím bautrafem půjde dobře svařovat střídavým proudem a správnými rutilovými elektrodami na střídavý proud. Tyto věci totiž svařování nevylepší. Ventilátor pouze prodlužuje dobu svařování a usměrňovač pouze rozšiřuje okruh elektrod vhodných na svařování o bazické a jiné elektrody, které vyžadují stejnosměrný proud.

Editoval Radim (23-11-2013 20:14:49)

Offline

 

#29 23-11-2013 20:10:26

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

Ja jsem měl předchudce vašeho trafa  einhell CEN 160 v červenem provedením  vařila celkem schopně, ale 2až 3 kusy elektrody a bylo přehřaté po namontování ventilatoru z odasavače par trafo vařilo jak steklý až se tavila izolace na za kleštema elektrody naplny pecky bylo trafo schopné rozpalovat 3.15 eldama matroš na co levna flexa nestačila nekdy v roce 1996.. pak jsem ho před rokem nebo 2roky prodal a koupil inventor v popisu .. trafo mě v roce 1994 stalo 4500,- a vydrželo mi bez problemu až do prodeje jen bežnavymena kleští a vidlice napajeni a svařecích kabelu..

Editoval alll (23-11-2013 20:13:42)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#30 25-11-2013 08:34:40

hindour
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 12

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

o víkendu jsem vytáhl ze skříně rutilové elektrody a hurá vaří a dobře :-)
zatím upravím ventilátor a prodloužím o metr kabely. :-)

Offline

 

#31 25-11-2013 11:05:17

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

hindour napsal(a):

o víkendu jsem vytáhl ze skříně rutilové elektrody a hurá vaří a dobře :-)
zatím upravím ventilátor a prodloužím o metr kabely. :-)

radši vyměnte kabely  uplně za nové pořádné o pruřezu 16mm2 aspoň... a počítejte i z kouskem co je zapotřebí dovnitř svařečky...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#32 25-11-2013 13:30:44

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1585

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

Pánové , celá diskuze byla zbytečná, stačilo si všimnoutn že ten člověk svařuje bazickými elektrodami na trafu.

Offline

 

#33 25-11-2013 14:17:50

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

Mě se to hned nezalo jak to popisoval co mu to dělá, tohle jsem kdisi sám zažil z mym trafem taky mi došli elektrody tak jsem vytahl nejake co mel tchan v dilně  ješte jsem se ho ptal jestli jsou na trafo řekl že prej jo , ale že přesne neví..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#34 25-11-2013 16:01:26

hindour
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 12

Re: Einhell Cen 160 EC - lepí se elektroda

no trošinku jsem tady za lamu big_smile big_smile ale konečně vím co a jak :-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče