SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-04-2014 14:27:06

Vladimir01
Člen
Registrovaný: 14-04-2014
Příspěvky: 2

Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Dobrý den,

jakým způsobem obrousit povrch hliníku tak, aby vypadal dokonale třeba i s jemným vzorem, tak jak jej známe z hliníkových notebooků telefonů apod.

Děkuji za odpovědi.

Offline

 

#2 14-04-2014 14:35:23

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Typuji ze by to mohlo byt kartacovani ale je to jen tip.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 14-04-2014 15:01:46

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

opiskované sklem bych rekl big_smile


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#4 14-04-2014 19:26:14

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Kartáčování nebo saténování, po vytvoření struktury by to chtělo ještě elox pro odolnost povrchu.


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#5 15-04-2014 06:18:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Těch povrchů je několik druhů . Dej sem foto . Kartáčováním máš trochu jiný vzhled než pískováním , ale jinak vypadá broušení .

Offline

 

#6 15-04-2014 20:24:19

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Obecně by mohly platit všechny výše uvedené způsoby. Specifikum hliníku je potom v tom, že je měkký a při průměrném přítlaku se "rozmazává" nebo se brousicí přípravek připéká. Tvrdší ostrohranný tryskací prostředek se do něho zasekává. Takže je třeba opracovávat budto velice jemným přítlakem nebo třeba při kartáčování nešetřit příslušnou příslušnou lešticí nebo brousicí pastou anebo hliník opracovávat pod vodou. Hliníkové slitiny, které jsou tvrdší, by měly být v tom směru lepší než čistý hliník.
Myslím, že při troše šikovnosti a menších nárocích na stejnorodost povrchu by šlo menší dílec klidně i vybrousit pod tekoucí vodou obyčejným brusným papírem. Začít hrubým, podle toho, jaké tam jsou nerovnosti a skončit tak papírem 600 nebo 800. Případně to ručně ještě vybrousit nějakou brusnou pastou nebo v nouzi třeba i nějakým kvalitním pískem na nádobí.
Rozhodující je, jaký to je dílec a jaké bude mít využití. Pro dílec, který se bude často brát do rukou atd je elox nebo aspoň minimálně vyvaření ve vodě  docela vhodné

Editoval Radim (15-04-2014 20:27:04)

Offline

 

#7 16-04-2014 01:01:27

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Já bych měl námět jak provést hezky vypadající Al plochu. Sám jsem takto už před mnoha lety vyráběl různé Al panely přístrojů, jako zesilovače, gramošasi, panely různých konvertorů ap.
Plochu panelu jsem lehce kartáčoval jemným ocelovým kartáčem, potom mořil v 20%ním roztoku  teplého sodného louhu - ca 60 - 80°C. To moření musí být silné a rychlé, jinak hrozí odleptání a zhrubnutí povrchu. Je vhodné mořit v nádobě z nerezu, nebo aspoň smaltované a zachovat bezpečnostní pravidla při zacházení se žíravinami.
Pro dosažení stříbřitě matného povrchu je nutno po moření součást opláchnout teplou vodou a ponořit následně do studeného roztoku kyseliny dusičné. Stačí do dvou třetin vody třetinu HNO3. Potom znovu oplach vlažnou vodou. Takto ošetřený povrch lze buď eloxovat, nebo přelakovat bezbarvým lakem.

Offline

 

#8 16-04-2014 07:07:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Na kartáčování právě panelů , jsem si vyrobil rotační kartáč . Potom popis propisotem a lakování . Jenomže právě chybí zadání materiálu . Dural může právě brousit .

Offline

 

#9 16-04-2014 11:37:30

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

bobobo napsal(a):

Na kartáčování právě panelů , jsem si vyrobil rotační kartáč . Potom popis propisotem a lakování . Jenomže právě chybí zadání materiálu . Dural může právě brousit .

Naprosto souhlasím. Záleží na materiálu. To co jsem napsal výše platí jen pro čistý hliník, nebo slitiny bez obsahu křemíku a mědi.
Taky jsem používal Propisot(nebo Transotyp) a lakování. V roce 1973 jsem měl vlastnoručně vyrobený zesilovač 2 x 100W a gramošasi s přenoskou Shure V15 vystavené za Hi-Fi klub Kolín, tehdy na výstavě audiovizuální techniky "AVRO73" v Praze. smile Bohužel všechny foto zůstaly v Československu.... sad

Offline

 

#10 16-04-2014 11:58:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4788

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

To byla tenkrát taková doba. Také jsem takové věci stavěl- zasilovač, grmofon, tuner. Povrchovky panelů podobně. Později jsem začal i s eloxem menších dílů.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#11 16-04-2014 15:57:26

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Taky jsem tak dělával panely k přístrojům. V současné době si panel nakreslím v PC, vytisknu na barevné tiskárně, nechám zalaminovat se samolepící zadní plochou, připlácnu na plech a mám naprosto profi vzhled. Minulý týden jsem takhle dělal panel na Transmatch, rozměr 250 x 80 mm a zalaminování mě stálo bez samolepící fólie 14 Kč a se samolepící zadní stranou 40 Kč. Takže už žádný Propisot a přestříkávání lakem. Můžu takový postup vřele doporučit.

Offline

 

#12 16-04-2014 16:51:42

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Samozřejmě, jirkati. Mít tak před 40 roky dnešní možnosti..... smile Ale tehdy byl určitý pokrok v možnostech vyrobit panel přístroje vypadající profesionálně i ten Propisot. smile Dnes by mně ani nenapadlo stavět zesilovač, gramo, či tuner. To už jsou rovněž překonané věci. Ale pozoruji, že tehdejší doba přinesla do života určitou inspiraci. Kdo z těch mladých dnes by se pídil po literatuře, udělal ze sebe samouka, sháněl mnohdy i na černém trhu součástky a  např. stavěl elektronické přístroje, které lze levně a bez námahy koupit. big_smile

Offline

 

#13 16-04-2014 19:30:56

spectrista
Člen
Registrovaný: 28-10-2012
Příspěvky: 61

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

jirkati napsal(a):

Minulý týden jsem takhle dělal panel na Transmatch

Při té poznámce o transmatchi od svářeče se mi vybaví jiskrová telegrafie :-)

Offline

 

#14 16-04-2014 19:38:20

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Frank napsal(a):

HNO3.

taky pamatuju když byly Mg kazety naprostá špička a HiTech smile

zaujala mne ta kyselina dusičná, při likvidaci jednoho provozu, jsem měl striktně zakázáno autogen, plasmu i flexu - povolena pouze přímočará pila. Byly mi ukázány usazeniny v potrubí, nějaký dusitany či dusičitany a všichni zaměstnanci objednatele po dobu prací zmizeli a neokouněli jako obvykle smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 16-04-2014 19:39:39

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Nechci být drzý, jak udělat design na krabičce k rádiu to víte, ale poradit mi jak docílit trvale pěkného vzhedu nerezi to ne. Já už bych to potřeboval že za týden bych rád ten sprcháč začal předělávat

Offline

 

#16 16-04-2014 19:43:11

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

okroužkuj to celý? smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 17-04-2014 11:56:51

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

bourač napsal(a):

Frank napsal(a):

HNO3.

taky pamatuju když byly Mg kazety naprostá špička a HiTech smile

zaujala mne ta kyselina dusičná, při likvidaci jednoho provozu, jsem měl striktně zakázáno autogen, plasmu i flexu - povolena pouze přímočará pila. Byly mi ukázány usazeniny v potrubí, nějaký dusitany či dusičitany a všichni zaměstnanci objednatele po dobu prací zmizeli a neokouněli jako obvykle smile

No, to se ani nedivím. Ty sloučeniny dusíku jsou většinou dost nestabilní, obzvlášť uvnitř trubky, kdepak plamen!...big_smile big_smile

Offline

 

#18 12-09-2014 09:10:56

Slayer85
Člen
Registrovaný: 26-08-2014
Příspěvky: 125

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

No tak povrch toho notebooku (ten samý mám já) je kartáčovaná slitina hliníku. Používá se kartáč s měkkými ocelovými štětinami a předlěšťovací pasta big_smile


Kutil/konstruktér/technolog/svářeč (lepič) samouk big_smile
KITin 165 MMA + WIG

Offline

 

#19 04-03-2015 19:49:12

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Broušení hliníku, jak docílit povrchu jako je povrch na notebooku

Satenovaci valec a bruska a jedu big_smile mas notebook povrch

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče