SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj, koupil jsem svářečku Einhell BT-GW 150 pro občasné svařování. Byl v ní průvlak 0,8mm, ten jsem vyměnil za 0,6mm. Drát mam 0,6mm. Průvlak je utopený 2-3mm od ústí hubice. CO2 je z hasičáku, budík ukazuje proudění 6l/min.
Zkusil jsem udělat housenku, postupně měnil rychlost posuvu drátu a proud, ale svářečka prská a všude lítají rozžhavený kuličky drátu. S CO2 jsem nikdy nesvařoval, jediné zkušenosti mam s elektrodou. Umím elektroniku, jak analogovou tak mikroprocesory a mohu udělat nutné úpravy svářečky. Přikládám ukázky z mých pokusů.
Obr1:
Obr2:
Prosím, doporučte jak co nastavit a co odzkoušet, aby byl výsledný svár použitelný.
Děkuji
Offline
Podle toho co popisuješ, tak může být velký výlet drátu , velké napětí k nastavenému posuvu, špatné vedení hořáku. Neboj se přidat jak napětí, tak i na posuvu, zkrať oblouk a plynule veď hořák přiměřenou rychlostí.Ten materiál na spodním obrázku je již příliž silný pro výkon této svářečky. Pokud bys byl z okolí Ústí nad Labem, mohu pomoci osobně. Jole.
Editoval jole (02-05-2015 11:39:52)
Offline
Doporucuji youtube - hledat - mig mag welding - koukat a potom zkouset.
Offline
To: jole, díky, jsem trochu z ruky - Praha 10, nabídku nevyužiji, ale cením si jí. Přidal jsem na posuvu na maximum-10, bez většího zlepšení. Při posunu 8 to ale vypadá líp. Taky mi to připadá, že moc spěchám a měl bych jet rukou pomaleji.
To: HonzaKovo, dík, na YouTube to vypadá snadno, pohledám někde kde budou víc ukazovat chyby
Editoval Charon (01-05-2015 13:23:31)
Offline
Dobrý den, podle obrázků to vypadá, že opravdu taháte hořák moc rychle a máte pořád moc velký posuv drátu. Zkuste ubrat tak na 6 při přepínači napětí na plno. Hlavně nezkoušejte svařovat na první dva sv. stupně, je to zbytečné.
Offline
Bydlím kousek od tebe.. Se muzu stavit na cigaro :-)
Offline
jonky napsal(a):
Bydlím kousek od tebe.. Se muzu stavit na cigaro :-)
Super, na cigarko asi ne, leda že by sis ho přinesl. To spíš na frtana či pivko bych tě pozval :-). Jsem v Hostivaři. Nebo bych hodil mašinu do auta a stavil se u tebe. Do soboty odpoledne nebudu na internetu. Prosim, hod mi do Emailu kdy/kde by se ti to hodilo.
Offline
Mi napis až budes ok... Ja jsem dneska a zitra dopo free...popr. v neděli, žádný stress :-) 775 515 554
Offline
svářečka svařuje, prskavka prská, než něco koupím tak si o tom taky neco pozjišťuju, co to je vubec za metodu to cééóóčko, jak se stím dělá co to chce atd atd a né koupit zgarb a pak se divit že to nesváří: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006112801
Offline
Kdyby to nešlo vyladit, nediv se. Je to stejný problém, jako u GUDE MIG 155/6W :-D http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 032#p83032
Offline
Díky pánové, zejména jonkovi který přijel, pošteloval podavač, pruvlak a udělil cenné rady.
DavidCh - bezvadný odkaz, už při koupi jsem tak nějak počítal, že se bude muset tunit. Musí být kondenzátory na 100V? Nestačilo by na 63V, když svařečka naprázdno má 56V stejnosměrných? Měřil jsem digitálnim voltmetrem za pomoci přípravku z diody, kondenzátoru a odporu.
Pro úplnost uvádím proměření všech stupnů kde U1 je napetí naprázdno bez přípravku, U2 je napětí na odporu 18kOhmu opět bez svařování.
Stupeň U1[V] U2[V]
1 19 29
2 22 34
3 24 37
4 27 42
5 29 46
6 34 56
Napětí U2 považuji za maximální možné na kondenzátoru, vznikle v důsledku špiček a zvlnění napětí (kladné pulvlny) které se při měření bez přípravku neprojevili. Předpokládám, že indukčnost svářečky nedokáže vytvořit při vypínání špičku která by byla větší než 60V, nebo ano?
Kondenzátory musím koupit na větší proudový odběr. Pokud doporučíte kde, tak budu rád, jinak pohledám na Aukru nebo Bazar.cz.
Jaký bývá napětí a proud do podavače? Chci rovnou zvolil vhodné trafo pro případnou budoucí výměnu podavače.
Řízení podavače pomocí PWM děláš s 555? Neklesne síla moturku pro male rychlosti tak hodně, že to motor neutahne?
Editoval Charon (09-05-2015 22:22:23)
Offline
Jestli se jedná o regulaci PWM tak nee. To není regulace snižováním a zvyšováním napětí, ale pulsní regulace. Prostě nejde do motorku proud trvale, ale při určité frekvenci, třeba při pomalé rychlosti 50Hz a při maximální 2kHz.
(Čísla jsou jen vymyšlené pro názornost).
Offline
varok napsal(a):
Jestli se jedná o regulaci PWM tak nee. To není regulace snižováním a zvyšováním napětí, ale pulsní regulace. Prostě nejde do motorku proud trvale, ale při určité frekvenci, třeba při pomalé rychlosti 50Hz a při maximální 2kHz.
To asi těžko. PWM - pulse width modulation. Tedy se nemění frekvence ale šířka pulzu při konstantní frekvenci. Tedy se mění poměr on/off ale frekvence ne.
Editoval Pruduch (10-05-2015 08:13:23)
Offline
varok - Pruduch - Tak ako je to teda. Dohodnite sa, lebo toto by zaujímalo aj mňa, či sa oplatí prerábať klasickú reguláciu posuvu na reguláciu PWM.
Offline
PWM regulace podavače fungovat bude. Lépe než regulace napětí (motor se snáz "utrhne" z klidu). Reakce byla na nesprávný popis principu PWM.
Offline
Proč se utrhne spíš u PWM? Měl jsem za to, že to je naopak horší. Při PWM do motoru jdou pulsy, jejich šířka je teoreticky od 0 do 100%. Regulace otáček se dělá tedy tak, že motor dostává mín energie. Uplně stejný by to bylo, pokud by před motorem byl stejnosměrný zdroj a regulace se prováděla pomocí napětí.
Originál zapojení je pomocí tyristoru, který spíná na základě napětí do řídící elektrody. Je důležité, kde se bere to řídící napětí:
a) vzniká na odporovém děliči z usměrněného ale nevyhlazeného napětí svářečky . Vytváří se PWM při frekvenci 50Hz.
b) vzniká na odporovém děliči, ale je upravováno zpětnou vazbou protiproudem z kotvy motorku. Opět PWM, ale se zpětnou vazbou na otáčky.
V případě PWM pomocí 555 nebo tyristoru podle a), příkon do motoru stejný bez ohledu na otáčky.
V případě b) pokud stoupne zatížení motorku, tak klesnou otáčky a zpětná vazba způsobí přidání napájení do motoru. Obdobně, pokud by stouply otáčky nad nastavenou hodnotu, tak napájení do motoru klesne a otáčky se zase vrátí na nastavenou hodnotu. Podmínkou je komutátorový motor (používá se. stěrače, mixery, vrtačky..) Právě u vrtaček je výhoda této regulace velmi viditelná, i při malých otáčkách má vrtačka velkou sílu. Pokud by jste jí zastavili třeba rukou, tak do ní poteče maximální výkon dokud se neroztočí nebo "neshoří" (u většiny je tam uměle udělaná ochrana).
Je motůrek podavače komutátorový? Nebo je to klasický stejnosměrý motor s permanentníma magnetama?
Je někde originál schema svářečky - podavače?
Editoval Charon (10-05-2015 10:16:14)
Offline
Pruduch - ak použijem tento regulátor (stavebnicu)
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1366 … icle=44704
môžem od neho čakať nejaký prínos pre funkciu posuvu? Samozrejme ak ho budem napájať samostatným zdrojom. Ďakujem.
Offline
taky jsem tedkom upravoval BT-GW 150 svařečka svaří celkem slušně neštastník co mi ji dovezl ji koupil ve stavu ženeudelalakloudny svar napadl ji kutil co věci nedotahne pořadně do konce byla dost zmršena, na přepínači svařecích stupňu byl ubran paket ktery spína svařečku jako takovou mosto 6 spinacích pozic spína jen 5 takže je vše posunuto o jednu pozici tedy 0 až 5 řídící jednotka byla taky nějak domršena spalené cestičky na tištaku nahrazeny draty a pod při motaži použita jednotka AEK 115 po chvíli fungovaní došlo k nejaké zavadě vyražena pojistka 3,15 A po vymeně pojistky jednotka ani ťuk nahrazena KTC 112 měl jsem doma takže seřízeno aby fungovalo dobře, tyto male stroje využijí jen ca 1/3 drahy potenciometru takova BT GW 170/190 využijí cea 50až 90% drahy potenciometru . aek 115 je vetší do šířky o 1,5 cm a do vyšky 2až 2,5cm do techto malych svařeček je ta jednotka velká nepasuje dobře do otvoru po original jednotce kde je stupnice, naopak ktc 112 tam pasuje velmi dobře. dale ktc112 ma klasické součastky běžné lze vymenit i doma , ale AEK 115 leda v servisu protože soutam mini součastky to lze tak doma jednoduše nelze měnit. kdo měl obe jednotky v ruce tak ví...
Offline
Pruduch: Dobře, tak zase slovíčkaření? Nejsem elektrikář, psal jsem to jen všeobecně pro srovnání. Tazatel se ptal, jestli nebude regulace PWM na hovínko, tak jsem psal že ne. Ty tyristorové regulace co dávají do těch sraček Einhel a asi i Gude je to nejhorší co může být (tedy alespoň podle mě). Při regulací napětím asi nefunguje žádná svářečka, alespoň jsem na takovou nenarazil.
Offline
Motor posunu je z magnetama, údajně bez komutátoru. To by znamenalo stator vinutí, rotor permanentní magnet. Nevite, zda u tohoto typu motoru lze regulovat otáčky zpětnou vazbou na základě protiproudu?
link na stránky k motoru a podavači:
http://www.cn-ww.com/cp_show.asp?showid … ed%20motor
Offline
Asi jsem slepý, ale na obrázku máte klasickou tzv. plechovku, která komutátor určitě má. Tyhle motorky se používají i v akuvrtačkách, autokompresorech, autovysavačů a spoustu dalšího spotřebního zboží.
Offline
Slepý určitě nejste, informaci o typu motoru jsem čerpal z u příspěvku uvedených stránek, kde píší, že je to bez komutátoru (Commutation Brushless).
Díky
Offline
Bezkomutátorové motorky poznáte nejlépe tak, že mají tři dráty. Takový motorek mám v RC modelu letadla. Bývají buď tzv. oběžky, kdy je vinutí uvnitř a točí se jakoby venkovní plášť, nebo jsem už viděl i opačné, že je točící se rotor normálně uvnitř.
Offline
No já doporučuji kondík minimálně na 70V, kvůli možným napěťovým špičkám a rezervě, ale přiznám se, že do nedávna jsem měl v podobné svářečce baterii kondíků na 63V a běhalo to... Ten kondík je alchymie, zde hraje roli hlavně kapacita, max dovolené napětí, vybíjecí proud a samotná konstrukce kondenzátoru. Mě tu ještě nějaký ty RIFY 33000uF/70VDC zbyly -> Mi napiš mail, můžu ti jeden posat, v ČR se blbě sháněj :-(
PS. stejný motorek mám ve svářečce taky, s PWM a vlastním zdrojem se to zlepší.
Offline
Ach jo , charone , varok do všeho kecá a nic pořádně neumí . Nudí se a jen tluče do klávesnice . Používá mnoho odborných slov neznaje , co znamenají . O elektrice ví jen že kope a naučil se zpaměti pár řádků , které zde psali elektrikáři a nemá ponětí , co vlastně píše . Nahoře se přepni do bloku svarinfa a přečti si pár článků . Je ve skutečnosti jedno , zda jde o fázové či PWM řízení , problém bývá v kolísání použitého napětí , které při započetí sváření podstatně klesne a i během sváření se mění . Pokud použiješ samostatný transformátor , tak tento problém , tedy jen tento , vyřešíš .
Offline