SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 11-09-2018 11:59:41

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Proč je tu najednou tolik hysterek? Materiály na opravy se vyrábějí,tak jen se je naučit používat.
Pro mě má pravdu Evita. Jen nespěchat a nevyhřát. Dělal jsem větší opravu zubů,ale s mezivrstvou.
Do jádra E-B415 a potom návar. Je to časově náročné-max 2cm a nechat vychladnout.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#27 11-09-2018 15:19:46

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Vrátím se na začátek.
1.než se někdo pustí do opravy tak jsou  důležité informace
-jak často bude převod využívat
-kolik peněz chce do opravy obětovat
-jak je náročné demontovat díl na další opravu
-jestli po opravě chce traktor prodat
2.Podle informaci se rozhodnout způsob opravy
  -vyžíhat
-osoustružit ozubené kolo na nejmenší možný průměr
-nadvařit kroužek z materiálu který má stejné nebo lepší vlastnosti původního kola
- následné obrobení
-tepelné zpracování za použití vakuové pece
-nebezpečí deformace hřídele při svařování
3.vyrobit nový díl.
Návrhy nadvaření tig nebo tvrdonávar je v tomto případě hodně špatná volba a použití welco 1660 je nemyslitelné.
- brousit zuby ručně ? Určitěne v topto případě ne.
-další věci kolem ozubení jako namáhání čelního zubu,osová vzdálenost,modul zubu, tvrdost drsnost povrchu zubu hraje velkou roli na životnost.
Za mě:Pokud tady někdo píše rady jak na to a nemá dostatečné znalosti  o ozubených převodech a zkušenosti s těmito opravami ,tak bych tak bych doporučil aby někdy navštívil konstruktéra zabývajícího se touto problematikou.
Každý z vás se může rozhodnout jak chce.
Nakonec nejlevnější by to šlo na 3 D tiskárně a taky by se to točilo .

Offline

 

#28 11-09-2018 15:32:34

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Ptal jsi se jak na to tak jsem to napsal penízky neřeším. Jestli to máš na prodej (a to hodně daleko) tak svařuj.

Offline

 

#29 11-09-2018 21:14:09

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 564

Re: Navarení zubů kola prevodovky

emanuel1200 napsal(a):

Za mě:Pokud tady někdo píše rady jak na to a nemá dostatečné znalosti  o ozubených převodech a zkušenosti s těmito opravami ,tak bych tak bych doporučil aby někdy navštívil konstruktéra zabývajícího se touto problematikou.

To je samozřejmě ideální řešení. Ovšem jen MIZIVÉ PROMILE konstruktérů schopných navrhnout a spočítat jakékoliv ozubení, materiál a jeho tepelné zpracování, přenášený výkon, trvanlivost soukolí apod. MÁ NĚJAKÉ POVĚDOMÍ, JAK TO VYROBIT...
Tady jde ale o to, zachránit v polodomácích podmínkách traktor.


Možností výroby/opravy je několik. Jak už jsem psal v #2, tady je kompromis mezi cenou a rychlostí/náročností opravy vs. dlouhodobou trvanlivostí. V praxi to ale funguje dobře. Zrovna dnes jsem takto opravoval řetězku na drážkové hřídeli. Taky nějaký traktor...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7791_retezka.jpg

Jo a bourač, starý praktik, vhodně dodal: Jak asi vypadá protikus?

Editoval davor (11-09-2018 21:35:00)


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#30 11-09-2018 22:49:47

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Samozřejmě ,že konstruktérů SCHOPNÝCH je jak šafránu,ale dnes mají programy kde to lehne navrhnou od zatížení přez materiál a program to spočítá.
Řetězová kola nechávám i vypalovat laserem ,samozšejmě podle účelu použití.Nakresleno programem.
Souhlas s bouračem ,samozřejmě nebude to druhé kolo o moc lepší.
Ještě jsem zapoměl ,že je potřeba zjistit proč se to stalo.Jestli kola jsou ve stálém záběru ,nebo se kola řadí a nebo kola jsou špatně seřízena a běží jen v místě toho opotřebení.

Offline

 

#31 11-09-2018 23:38:39

alienblue
Člen
Místo: Středočeský
Registrovaný: 16-12-2017
Příspěvky: 20

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Vakuu se to rozjelo a začíná se to zamotávat  ,  takže doplním Info
samozrejmě se jedna o do vaření každého zubů nabehove strany.
traktor táta používá na chatě párkrát za sezónu jenom v létě .
soukolí pohání traktor směr dopředu , samozrejmě druhe kolo vypadá podobně . Prodávat se nebude jen je potřeba ho udržet trochu v kondici . Kdysi jsme koupily torzo druhého traktoru na náhradní dily a vyměnily soukolí které bylo o trošku lepším stavu ... Nic méně nějaký čas uběhl a historie se opakuje a pohon směru vpřed začíná vypadávat teze je na čase začít vymyslet nějaký postup a strategii jak opravit soukolí z první převodovky , z toho důvodu jsem nadhodil téma .
každopádně dekuju všem za příspěvky abych věděl jakym směrem se vydat.

Editoval alienblue (11-09-2018 23:43:19)


Nejsem elektrikář  , doma TMB 125-1 , v práci omi 1900 , svářečské schopnosti průměrné . nejsem znalej tak se radši zeptam .

Offline

 

#32 12-09-2018 07:07:25

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: Navarení zubů kola prevodovky

O jaký traktor se jedná a kolik koní má motor.
Zetor 25 Škodovka  Zetor 30

Offline

 

#33 12-09-2018 21:52:45

alienblue
Člen
Místo: Středočeský
Registrovaný: 16-12-2017
Příspěvky: 20

Re: Navarení zubů kola prevodovky

emanuel1200 napsal(a):

O jaký traktor se jedná a kolik koní má motor.
Zetor 25 Škodovka  Zetor 30

Německej RS-09 . Píšou asi 16 k výkon


Nejsem elektrikář  , doma TMB 125-1 , v práci omi 1900 , svářečské schopnosti průměrné . nejsem znalej tak se radši zeptam .

Offline

 

#34 13-09-2018 00:51:06

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Navarení zubů kola prevodovky

https://www.ebay.de/itm/Hohlwelle-RS09- … Sw6DtYVwO~   co som kukal tak cena v inzeratoch je rovnaka

Editoval pavol.sk (13-09-2018 00:51:22)

Offline

 

#35 21-10-2018 00:42:58

smiki
Člen
Registrovaný: 26-02-2007
Příspěvky: 109

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Tyhle opravy dělám běžně, předehřát a navařit tvrdokovem (používám elektrody E-B 519 a ještě asi tři typy, označení si nepamatuji, na navařování zubů na bagrech, mlýnech atd.), po navaření dohřev, třeba PB hořákem. Hůř se to opracovává, já používám diamantové kotouče v kombinaci s těma na broušení řetězů mot. pil. Běžným kotoučem do flexi to nejde.
Návary zvládají i hodně silné rázy a namáhání. Některé moje opravy chodí bez problému už desítky let. Diferenciály, převodovky, drážkování hřídelí atd.
Určitě se dělá i drát do CO nebo pro TIG, ale elektrody mám doma už 30 let tak s nima prostě dělám.

Offline

 

#36 21-10-2018 00:57:00

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Lepší ako diamant by bol kotúč CBN, ale je drahý. Diamant totiž na brúsenie ocele nie je veľmi vhodný, lebo v mieste kontaktu zrna s oceľou vznikajú teploty, ktoré spôsobujú rozpúšťanie diamantu (uhlíku) v oceli.

Offline

 

#37 27-12-2022 07:52:14

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: Navarení zubů kola prevodovky

Nikdo se nezmínil zda ozubené kolo náhodou není zubová spojka, kde všechny zuby se společně podílejí na přenosu síly. Podívejte se na poměr mohutností hřídele k subtilním zoubkům, ty by v záběru s jiným kolem pořádnou sílu nepřenesly.
Vůbec nevadí, že zuby změknou (Tím se jen přizpůsobí protikusu, aby jeden křivý zub nepřenášel veškerou kroutící sílu).
Důležitější bude opravit spojku, aby opravdu vypínala a zároveň se naučit řadit (synchronizovat otáčky).

Jak oprava dopadla?
Životnost dalších 50 let nepotřebuje.

S odstupem doby tvrdím, že domácí zemědělské samozásobování brzy EU zakáže. To by jim nikdo nejedl grilované cvrčky. Výběrové řízení zahájeno.

Offline

 

#38 27-12-2022 19:39:02

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4390

Re: Navarení zubů kola prevodovky

To lancar - je dobře, že reaguješ na řadu příspěvků. Ještě si předem ověř, zda jsou ještě aktuální. Na příspěvky starší než 2 roky je reakce zbytečná, protože původní autoři jsou už jinde. Ušetříš si zklamání z nulové odezvy.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče