SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
A kolego zapomněl si na chlazení taky to pomáhá s je to lepčí než vrtat malou dírku.
Offline
Tehdá jsem předpokládal , že když je celé těleso ohřáté , tak to nebude vadit . Nějak jsem i tu poslední dírku zaletoval . Ten plovák byl malý , cca pr.50*100mm
Offline
Hľadal som na nete ako zvariť, alebo radšej napíšem spojiť medené trubky 1/2" s nerezovou rúrou 2" tak, aby to vyhovovalo potravinárskym kritériám. Hľadám radu a stručný postup pre laika na takéto spájkovanie. Nemám žiadne zvláštne požiadavky na pevnosť spojenia /ak sa spoj poruší, zletujem, zvarím znova/, maximálna teplota pri prevádzke trubiek 120 st. C. 1/2" medená trubka prechádza cez 2" nerezovú. Je nutné nejako natvarovať presné otvory, použiť nejaké zosilnenie materiálu v spoji, alebo to aj niečo vydrží - nik s tým zápasiť nebude, neviem si predstaviť akú silu spoja môžem očakávať, tak sa skúsim spýtať inak. Bez úprav presne navŕtaných dier bude sila spojenia približne taká ako keby v spoji sa zmenšila sila medenej trubky na polovicu? Ak by to platilo čo i len približne, vyhovovalo by mi to. Predstavujem si, že budem na to si musieť kúpiť nejaký propanbutanový horáčik na jedno použitie, benzinový mám, ale tým by to asi nešlo. Ak by som si mohol vybrať, radšej by som cínoval bezolovnatým cínom, len či by to šlo. Vy ste tu odborníci, spolieham sa na vás a nechcem sa učiť na vlastných chybách a neoverených pokusoch. Nečakám žiadne presné postupy, len typy a body ako na to. Tak ako som to videl tu vo vlákne vyššie. Predom ďakujem za každú radu a prajem príjemný deň.
SF
Offline
páni skuseni majstri poradte, potrebujem privarat (pripajkovavat) na nerezovu pasovinu(hrubka 3mm) male mosadzne fitingy.
skusil som dat do miga drot ok 19.20(hrubka 1,2mm) +čisty argon a skusil som s mosadznou rurkou vid fotky. vypada to tak že ten medeny drot sa s mosadzou dobre premiešava ale na tej nerezi až tak dobre nedrži.
mate na to neake finty že ako ten kontakt medi s nerezou zlepšit?
budem vdačny za rady lebo by som nerad vymlatil kilo drotu len tak do šrotu. strieborne pajky nesmiem použit koli chemii
prve pokusy...
v tom mieste kde je ta packa to napriklad sa ta med zahryzla aj do nereze len keby to tak na viacerych miestach...
pomohlo by predohriat nerez?
Editoval tarzan (16-04-2016 20:41:17)
Offline
Předehřev do 200* ano,ale to co vidím jsou rozdíly ve vedení hořáku.
Offline
Na pájeném spoji se měď nikdy do nerezu nemůže, a ani nesmí "zahryznout". Proto je to pájený spoj. Kvalita spoje se musí určit trhací zkouškou. Spoj se musí přerušit v pájecím kovu, nesmí se oddělit pájka od ocelového dílu. Tak se u těchto heterogenních spojů pozná kvalita.
Offline
Právě jsem dodělala pro zákazníka sondy, nerez, stříbro si nějaký dovezl, ale došlo nám obíbený tavidlo od Castolinu, použili jsme na to FB 11-31, no to ale bylo strašný, nechtělo se to smáčet, v styčné spáře to spájené bylo v pořádku ale zákazník chtěl nahoře plynulý přechod a nějak to nešlo.Setkal jste se s tím někdo?, bude to tím tavidlem nebo ten nerez víc oxyduje, trubička šla v pohodě.Nebyla by na to lepší pájka s kadmiem?
Offline
1) Nevím, co je FB 11-31, ale tavidlem to být může. Tavidlo na nerez musí být podstatně aktivnější, protože oxidy chrómu jsou podstatně odolnější.
Pro stříbrné pájky je nejčastějším tavidlem dle DIN EN 1045 FH 10, ale pro nerez to chce FH 12. Viz http://www.bohler-uddeholm.cz/media/Paj … targen.pdf str. 12 pasta F 300 HF Ultra.
2) Pájky s kadmiem jsou v EU problém. Vynikající byla např. Ad40Cd, nízká pájecí teplota, výborná smáčivost, vysoká pevnost a tažnost, rozumná cena. Ale prakticky nelze dodat, byrokracie kolem dodávky je šílená a seriózní dodavatel to obcházet nebude.
3) Ideální na nerez je Ag55Sn, ekonomická alternativa je Ag45Sn a Ag40Sn, vše s menším obsahem stříbra je šetření na nesprávném místě, i když tím pájet lze.
4) Co je to vlastně za nerez? Např. běžné CrNi austenity se pájí dobře, ale chrómové feritické typy o dost hůř.
5) Hodně důležitá je rychlost ohřevu. U pájení plamenem to chce výhřevný plamen, ideálně kyslík-acetylen, ale mírně redukční. Při delším ohřevu (dle tavidla klidně již po 30 s) je tavidlo tak nasyceno oxidy, že nefunguje a tvrdá sklovina pomalu ani nejde odstranit.
Online
No, tavidlo je starý socialistický na stříbro TP 17 a ohřívali jsme to kyslík.acetylen, zkusím objednat universál Welco 1500flx, stříbrem to nebude, zkoušeli jsme i Ag 60, doufám že to už nepřinesou...hi
Offline
A nepoužívají výrobci místo kadmia jako příměs do tvrdé pájky zinek? Zinek je totiž v periodické tabulce i chemicky kadmiu velmi podobný, takže by mohl ve slitině fungovat taky podobně.
Offline
Jednou jsem pájel plovák a jak jsem ho pájel , tak se ve stydnoucím prostoru trhal .....
Offline
Radim napsal(a):
A nepoužívají výrobci místo kadmia jako příměs do tvrdé pájky zinek? Zinek je totiž v periodické tabulce i chemicky kadmiu velmi podobný, takže by mohl ve slitině fungovat taky podobně.
To je pravda, nicméně je veliký rozdíl ve vlastnostech ve slitinách pájek s použitým Cd a Zn ve prospěch cadmia.
Offline
No, kdyby měl teda někdo doma starý zásoby, koupíme, vyměníme.....děkuji předem, zatím koupím to tavidlo, ale tím to asi nebude.
Offline
Evita napsal(a):
No, kdyby měl teda někdo doma starý zásoby, koupíme, vyměníme.....děkuji předem, zatím koupím to tavidlo, ale tím to asi nebude.
To se nedivím. Se stříbrnými pájkami s obsahem Cd byla radost pracovat. Bohužel, pájky s obsahem Cd nelze již dle Regulation (EU) No. 494/2011 of May 20, 2011 používat. Jejich výhodou byla vysoká pevnost při vysoké tažnosti, výborná smáčivost a kapilarita, o 50 - 70 °C nižší pracovní teplota při nižším obsahu stříbra. Obsah Cd lze kompenzovat vyšším obsahem stříbra, legováním Sn a Si. Ag zvyšuje cenu, Sn snižuje tažnost z 25 % až na 12 %, Si snižuje pevnost při pájení oceli. Bez Sn a Si má pájka vysokou pevnost při vysoké houževnatosti, avšak vyšší pájecí teplotu.
Zdravím z poza Atlantiku.
Offline
Zdravíme též ze zasněžený Vysočiny, pijem grog a těšíme se na setkání.....třeba se to někomu doma válí, na potravinu to není a takový špeky se vyskytnou málokdy.
Offline
Evita napsal(a):
No, tavidlo je starý socialistický na stříbro TP 17 a ohřívali jsme to kyslík.acetylen, zkusím objednat universál Welco 1500flx, stříbrem to nebude, zkoušeli jsme i Ag 60, doufám že to už nepřinesou...hi
1) Welco 1500flx je DIN EN 1045 FH 10. I když se v materiálovém listu tohoto tavidla uvádí, že je vhodné i na nerez, fakt to chce FH 12.
2) Vyšší obsah stříbra nemusí automaticky znamenat nižší pájecí teplotu a lepší smáčivost a zatékavost. Záleží i na obsahu dalších základních legur, tj. zinku a mědi a na dalších legurách, tj. křemíku a cínu. No a na čistotě pájky. Doporučuji Ag55Sn.
Editoval JardaK (30-04-2017 19:56:22)
Online
Hezký den, mohl byste někdo poradit? ) ...potřebuji pospojovat nerezové kulatinky (cca prům.4mm) do roštů obdobně jako jsou dělané rošty u grilu. Asi by se nabízelo bodové svaření, ale rád bych to zkusil s pájkou, protože svářečku asi jen kvuli tomu pořizovat nechci a věřím, že by to mělo s pájkou jít, nebo se pletu? tady v diskuzi jsem dohledal plno doporučení na pájky pro ocel... spoje mi ale budou muset následně vydržet teploty kolem 100°C, budou se strkat jako podnosy do laboratorní trouby, kde budu regulovat teplotu nejčastěji v rozmězí 90-100°C. Zatížení na roštu ale nebude víc 2kg. můžu poprosit o vhodné doporučení?
Offline
Jedině snad tvrdým pájením PB+02 a stříbrnou pájkou, nicméně spoje budou neustále namáhány pnutím při ohřevu a chladnutí vlivem tepelné roztažnosti (nerez ji má dost velkou). Bodování by mělo být nejlepší volbou.
Offline
Nemám bodovku, tak bych to svařilt TIGem- spotem. Já sice spot nemám, ale takové věci svářím pulsem- s frekvencí 1p/sec. Při tvrdém pájení to nebude rychlejší, navíc se to hodně prohřeje a pak to čištění- tavidlo a vlastně celý rošt.
Offline
Nechat to někoho svařit ...
Offline
svárník napsal(a):
podnosy do laboratorní trouby
koupit u Tingťongů nějaké kuchyňské rošty, když nebude příslušný rozměr - upravit tvrdým pájením - než mordovat celý rošt
Offline
Přikládám ukázku, jak bych to dělal tigem bodováním.
Jedná se o drát o3mm nastavený puls 1Hz, 165A, spodní proud 5A, délka velkého proudu 15% režim 2T, předfuk 0,6sec, náběh 0, doběh 0, dofuk 4sec.
Offline