SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-09-2010 21:57:27

Pepa.cz
Člen
Registrovaný: 03-05-2008
Příspěvky: 25

Navařování hřídele

Ctěl jsem se zeptat jakou metodou (navaření vidřeného místa pod gufero)Děkuji

Offline

 

#2 05-09-2010 22:35:28

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Navařování hřídele

Pepa.cz napsal(a):

Ctěl jsem se zeptat jakou metodou (navaření vidřeného místa pod gufero)Děkuji

je to na motorce? hlinikovy karter? nejspíše tigem ac/dc


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#3 06-09-2010 12:01:05

Dandul
Člen
Místo: Lomnice nad Popelkou
Registrovaný: 26-01-2010
Příspěvky: 17

Re: Navařování hřídele

no asi to bude pod těsnícím břitem . Potom nejlépe podbrousit do čista ( ca. pár desetin ) pak tvrdochrom a znovu bruska .
Nebo například SKF dělá opravná pouzdra ( hřídel se přetočí a pouzdro se na ni nalisuje a hurá )
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1692_productimage.gif
jsou ve velikostech od pr. 12 až 212 mm , označení je SKF SPEEDI-SLEEVE opravné pouzdro na hřídel CR 99xxx ( mělo by to jít sehnat u prodejce ložisek SKF )

jinak návar asi tigem bez pórů ale bál bych se prohnutí .

u všeho pozor na házivost ( nedoporučoval bych více jak 0,02 mm ! )


Třeba má někdo lepší zkušenosti .

Editoval Dandul (06-09-2010 12:14:24)


EWM Picomig 180 Puls
Sperian OPTREL p550

Offline

 

#4 06-09-2010 19:43:56

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Navařování hřídele

Dandul napsal(a):

no asi to bude pod těsnícím břitem . Potom nejlépe podbrousit do čista ( ca. pár desetin ) pak tvrdochrom a znovu bruska .
Nebo například SKF dělá opravná pouzdra ( hřídel se přetočí a pouzdro se na ni nalisuje a hurá )
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … timage.gif
jsou ve velikostech od pr. 12 až 212 mm , označení je SKF SPEEDI-SLEEVE opravné pouzdro na hřídel CR 99xxx ( mělo by to jít sehnat u prodejce ložisek SKF )

jinak návar asi tigem bez pórů ale bál bych se prohnutí .

u všeho pozor na házivost ( nedoporučoval bych více jak 0,02 mm ! )


Třeba má někdo lepší zkušenosti .

navar bych stočil na soustruhu nebo přesně vyfrezoval...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#5 07-09-2010 06:55:07

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Navařování hřídele

To chromování vidím jako nejčistší řešení . Naváření všechno ohne .

Offline

 

#6 07-09-2010 14:26:17

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Navařování hřídele

bobobo napsal(a):

To chromování vidím jako nejčistší řešení . Naváření všechno ohne .

Hodně záleží na postupu navařování a množství vneseného tepla. Pokud je návar vydřeného místa někde u konce hřídele, neviděl bych to tak beznadějně ani s tím s navařením. Ale navařil bych to něčím tvrdším a otěruvzdorným, když už. Potom přebrousit na daný rozměr.
Dělal jsem takovýchto oprav mnoho. Opotřebená (vytlučená) uložení pro ložiska, ozubená kola, spojky, hřídele pro guffera, dosedací plochy setrvačníků, vyběhaná pouzdra, rotory elektromotorů, hřídele čerpadel vyžraných od kyselin, různé čepy a mnohé další. Když to navaříte v polohovadle plasmou (metoda PAW), dostatečně rychle, tak se nestačí ani hřídel prohřát do celé hloubky (pochopitelně záleží na průměru) a tím pádem deformace je minimální. Kvalita návaru bezvadná. Jenže v amatérských podmínkách připadá v úvahu asi ten TIG a to už je, co se týče deformace, horší.

Offline

 

#7 07-09-2010 17:23:44

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Navařování hřídele

Co se týká navařování, je potřeba už nějaké vybavení, další věc je deformace materiálu, u slabých hřídelí není moc vhodné, potom vyvážení...viděl jsem opravná pouzdra skf, jak popisuje dandul a pokud jde použít, podle mě úplně nejjednodušší metoda.
Povrchová úprava pod gufero by měla mít jistou hrubost.

Offline

 

#8 07-09-2010 19:11:30

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Navařování hřídele

hm... hrubost... pan mal na mysli drsnost? big_smile A ako uz bolo spomenute vyssie aj hadzanie.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#9 07-09-2010 19:22:22

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Navařování hřídele

Vydřené místo pod guferem ??? Tam se hřídel nemá o co vydřít. 
Takže o co tu přesně jde? Jak došlo k poškození?

Offline

 

#10 07-09-2010 19:42:09

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Navařování hřídele

Dík za upřesnění a překlad do sk wink

Offline

 

#11 07-09-2010 20:46:24

Dandul
Člen
Místo: Lomnice nad Popelkou
Registrovaný: 26-01-2010
Příspěvky: 17

Re: Navařování hřídele

JardaK napsal(a):

Vydřené místo pod guferem ??? Tam se hřídel nemá o co vydřít. 
Takže o co tu přesně jde? Jak došlo k poškození?

No nevěřil by jste ale viděl jsem toho už dost . Při špatném mazání břitu a obvodové rychlosti na hranici pužitelnosti ( většinou kliková hřídel vysokootáčkového dvoutaktu ) je to raz dva , jde sice o drážku pár desetin hlubokou ale těsnící vlasnosti se rapidně zhorší .
Gufero těsní většinou vnitřní relativně čistý a mazaný prostor  od špinavého (prach , písek , voda , ... ) venkovního . Tato abraziva zatažená do gumy gufera slouží jako brus . v gumě je také plnivo ( saze , ... ) a to má také svůj podíl .

Toť můj názor .

Editoval Dandul (07-09-2010 20:51:11)


EWM Picomig 180 Puls
Sperian OPTREL p550

Offline

 

#12 08-09-2010 08:20:46

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Navařování hřídele

Ono to lze taky vyřešit úplně bez navařování, pouzder ap. Lze sehnat gufero se stejným průměrem, ale jinou výškou, nebo dvoubřitové gufero. Čili nové gufero bude těsnit mimo vydrené místo a s hřídelí nemusíte dělat vůbec nic. smile

Offline

 

#13 08-09-2010 08:36:11

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Navařování hřídele

Ono dvoubřitá , jako opravdu dvoubřitá se dvěma pružinkami jsou raritou i cenově a vždy musí být širší , takže to nebývá možné a přístupné řešení . Umím si představit , že s tím chromováním a broušením musíš z dílny , ale je tam jistota , narozdíl od všech ostatních řešení .

Offline

 

#14 08-09-2010 15:15:20

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Navařování hřídele

bobobo napsal(a):

Ono dvoubřitá , jako opravdu dvoubřitá se dvěma pružinkami jsou raritou i cenově a vždy musí být širší , takže to nebývá možné a přístupné řešení . Umím si představit , že s tím chromováním a broušením musíš z dílny , ale je tam jistota , narozdíl od všech ostatních řešení .

Tak samozřejmě to není univerzální návod. Nejsou vždy širší a když tak nepatrně, což někdy nevadí. V několika případech jsem to takto vyřešil. Cenově ty dvoubřité simmeringy se tady zase tak moc neliší. Jedině když jsou jedny z normální a druhé ze silikonové gumy. To chromování je určitě nejlepší z hlediska nulové tepelné zátěže materiálu. Kde to nevadí, jako např. u konce hřídele, což je většinou, není problém ani s navařením. smile

Offline

 

#15 19-02-2011 09:03:22

Fluf
Člen
Registrovaný: 23-12-2009
Příspěvky: 11

Re: Navařování hřídele

Vážení , mám hřídel z taktorové 4-bubnové  sekačky, kterou vydřel ke konci pojišťovací kroužek. Hřídel je myslím 30 nebo 32 mm silná a vydření je  3 mm v délce 20 mm. Mám k disposici pouze trafo svářečku bez usměrňovače . Poradte jakou elektrodou by se dalo vydření vyvařit, nebo jestli mám shánět někoho s tigem, když to tady čtu. Stočení na soustruhu jsem si schopen zajistit u kamaráda.

Offline

 

#16 19-02-2011 22:43:12

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Navařování hřídele

Frank napsal(a):

Ono to lze taky vyřešit úplně bez navařování, pouzder ap. Lze sehnat gufero se stejným průměrem, ale jinou výškou, nebo dvoubřitové gufero. Čili nové gufero bude těsnit mimo vydrené místo a s hřídelí nemusíte dělat vůbec nic. smile

a také gufero s menší dírou, jak jsou odstupňovaná? po 1mm?
i když tato metoda nejde použít vždy...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče