SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 31-05-2019 15:05:36

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Polarita u rutilových elektrod

Procházím si katalog Esabu a všiml jsem si, že u základních rutilek udávají polaritu AC, DC+-. Dřív se rutilové elektrody doporučovaly výhradně na mínus pól, ale léta už používám jen bazické a toto je pro mně nová informace. Dá se tedy u těchto rutilek kdykoliv používat jakákoliv polarita, nebo jsou zapojení na + a na - vyhrazeny pro nějaké specifické práce nebo polohy? Má s tím někdo zkušenost? Co jsem tak zběžně kouknul na net, žádné informace o tomto jsem nenašel.

Offline

 

#2 31-05-2019 15:13:54

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Polarita u rutilových elektrod

Buď to jsou rutil bazické nebo rutil celuoza  dej sem číslo elektrod  čistá rutilka vždy na mínus

Offline

 

#3 31-05-2019 15:22:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2406
Web

Re: Polarita u rutilových elektrod

Zdenek11 napsal(a):

Procházím si katalog Esabu a všiml jsem si, že u základních rutilek udávají polaritu AC, DC+-. Dřív se rutilové elektrody doporučovaly výhradně na mínus pól, ale léta už používám jen bazické a toto je pro mně nová informace. Dá se tedy u těchto rutilek kdykoliv používat jakákoliv polarita, nebo jsou zapojení na + a na - vyhrazeny pro nějaké specifické práce nebo polohy? Má s tím někdo zkušenost? Co jsem tak zběžně kouknul na net, žádné informace o tomto jsem nenašel.

Já bych doporučil používat výrobcem elektrod doporučenou polaritu. Teoreticky by to mělo být jedno. Nicméně z fyzikálního hlediska bude rozdíl. Je totiž dosti značný rozdíl v teplotách hoření oblouku při polaritě + na elektrodě, nebo opačně. Pokud budete svařovat rutilkou s -pólem na elektrodě, pravděpodobně bude hořet klidněji a průvar bude hlubší, vzhledem k tomu, že na základním materiálu bude vyšší teplota než na elektrodě. V opačné polaritě bude vyšší teplota na elektrodě, která bude uhořívat rychleji a průvar bude menší.

Offline

 

#4 31-05-2019 15:45:18

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Polarita u rutilových elektrod

Carls napsal(a):

Buď to jsou rutil bazické nebo rutil celuoza  dej sem číslo elektrod  čistá rutilka vždy na mínus

OK 46.00, OK43.32, OK 46.16, všechny vedeny jako rutilové. U všech DC+-.

Offline

 

#5 31-05-2019 18:37:36

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Polarita u rutilových elektrod

OK 46.00  IMPERIAL_Rutile-cellulosic covering
OK43.32  IMPERIAL_Rutile thick covering
OK 46.16 IMPERIAL_Rutile-cellulosic covering
Tady jsou co mají za obal  Opravdu u všech uvádí +- ale jak sem čet na jiném typu elektrod co mají svářeči v práci  + bude na kořen a - na vrchní vrstvu sváru

Offline

 

#6 30-11-2020 21:40:50

kovboj2000
Člen
Registrovaný: 18-10-2019
Příspěvky: 23

Re: Polarita u rutilových elektrod

Väčšinou zváram bazickými E-B-121, skšal som aj rutilky, nechcello sai prehadzovať káble z + na -, Niekoľko krát som to skúšal, moja skúsenosť je že je uplne jedno na ktorom póle máš elektródu, nijako zmenu vlastností zvárania pri zámene pólov + - nepozorujem. Skúšané viac krát na WTU-200 aj na invertore (prdítku :-)

Offline

 

#7 01-12-2020 09:24:40

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Polarita u rutilových elektrod

kovboj2000 napsal(a):

Väčšinou zváram bazickými E-B-121, skšal som aj rutilky, nechcello sai prehadzovať káble z + na -, Niekoľko krát som to skúšal, moja skúsenosť je že je uplne jedno na ktorom póle máš elektródu, nijako zmenu vlastností zvárania pri zámene pólov + - nepozorujem. Skúšané viac krát na WTU-200 aj na invertore (prdítku :-)

prave preto že ten výrobca ide v testoch viac do hlbky a zaznamená aj take veci ktore bežný užívateľ nepozoruje by som sa priklaňal voliť polaritu ako je na balení.


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#8 01-12-2020 10:31:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Polarita u rutilových elektrod

Někde se to ale projeví, ne? Když jsem zkoušel basické na - pol, tak svařovat s tím jde, ale oblouk je nestabilní, lázeň taková jakoby studená-málo tekutá. Chlapy takhle svařovali větší mezery, neukapávalo jim to. Tak že by klasická rutilka šla na oba poly bez rozdílu?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 01-12-2020 12:54:38

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Polarita u rutilových elektrod

Nelegované a nízkolegované rutilky je lepší připojovat na -pól.
Carls, nemáte to obráceně? U elektrod na potrubí, které jsou na obě polarity, se naopak na -pól dělá kořen a na + pól výplň a krycí.

Offline

 

#10 01-12-2020 21:49:17

jf
Člen
Registrovaný: 07-02-2018
Příspěvky: 10

Re: Polarita u rutilových elektrod

Frank napsal(a):

Já bych doporučil používat výrobcem elektrod doporučenou polaritu. Teoreticky by to mělo být jedno. Nicméně z fyzikálního hlediska bude rozdíl. Je totiž dosti značný rozdíl v teplotách hoření oblouku při polaritě + na elektrodě, nebo opačně. Pokud budete svařovat rutilkou s -pólem na elektrodě, pravděpodobně bude hořet klidněji a průvar bude hlubší, vzhledem k tomu, že na základním materiálu bude vyšší teplota než na elektrodě. V opačné polaritě bude vyšší teplota na elektrodě, která bude uhořívat rychleji a průvar bude menší.

Nedalo by se to opačné zapojení rutilky s nižší teplotou svařence použít při svařování tenkého materiálu?

Offline

 

#11 02-12-2020 13:37:10

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2406
Web

Re: Polarita u rutilových elektrod

jf napsal(a):

Nedalo by se to opačné zapojení rutilky s nižší teplotou svařence použít při svařování tenkého materiálu?

Teoreticky ano. Hoření oblouku bude však méně stabilní a větší rozstřik.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče