SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 31-05-2019 15:05:36

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Polarita u rutilových elektrod

Procházím si katalog Esabu a všiml jsem si, že u základních rutilek udávají polaritu AC, DC+-. Dřív se rutilové elektrody doporučovaly výhradně na mínus pól, ale léta už používám jen bazické a toto je pro mně nová informace. Dá se tedy u těchto rutilek kdykoliv používat jakákoliv polarita, nebo jsou zapojení na + a na - vyhrazeny pro nějaké specifické práce nebo polohy? Má s tím někdo zkušenost? Co jsem tak zběžně kouknul na net, žádné informace o tomto jsem nenašel.

#2 31-05-2019 15:13:54

Carls
Člen

Re: Polarita u rutilových elektrod

Buď to jsou rutil bazické nebo rutil celuoza  dej sem číslo elektrod  čistá rutilka vždy na mínus

#3 31-05-2019 15:22:56

Frank
Člen
Místo: USA
Web

Zdenek11 napsal(a):

Procházím si katalog Esabu a všiml jsem si, že u základních rutilek udávají polaritu AC, DC+-. Dřív se rutilové elektrody doporučovaly výhradně na mínus pól, ale léta už používám jen bazické a toto je pro mně nová informace. Dá se tedy u těchto rutilek kdykoliv používat jakákoliv polarita, nebo jsou zapojení na + a na - vyhrazeny pro nějaké specifické práce nebo polohy? Má s tím někdo zkušenost? Co jsem tak zběžně kouknul na net, žádné informace o tomto jsem nenašel.

Já bych doporučil používat výrobcem elektrod doporučenou polaritu. Teoreticky by to mělo být jedno. Nicméně z fyzikálního hlediska bude rozdíl. Je totiž dosti značný rozdíl v teplotách hoření oblouku při polaritě + na elektrodě, nebo opačně. Pokud budete svařovat rutilkou s -pólem na elektrodě, pravděpodobně bude hořet klidněji a průvar bude hlubší, vzhledem k tomu, že na základním materiálu bude vyšší teplota než na elektrodě. V opačné polaritě bude vyšší teplota na elektrodě, která bude uhořívat rychleji a průvar bude menší.

#4 31-05-2019 15:45:18

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Carls napsal(a):

Buď to jsou rutil bazické nebo rutil celuoza  dej sem číslo elektrod  čistá rutilka vždy na mínus

OK 46.00, OK43.32, OK 46.16, všechny vedeny jako rutilové. U všech DC+-.

#5 31-05-2019 18:37:36

Carls
Člen

OK 46.00  IMPERIAL_Rutile-cellulosic covering
OK43.32  IMPERIAL_Rutile thick covering
OK 46.16 IMPERIAL_Rutile-cellulosic covering
Tady jsou co mají za obal  Opravdu u všech uvádí +- ale jak sem čet na jiném typu elektrod co mají svářeči v práci  + bude na kořen a - na vrchní vrstvu sváru

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla